Microsoft: Præsidentvalgkamp ramt af russiske hackerangreb

Den tidligere vicepræsident Joe Bidens præsidentkampagne er blevet ramt af russisk hackerangreb, advarer it-giganten Microsoft nu om.

Artikel top billede

Microsoft har advaret den amerikanske præsidentkandidat Joe Bidens kampagne om, at russiske hackere, har forsøgt at kompromittere kampagnen.

It-giganten har nemlig opdaget et angreb på en af kampagnens rådgivningsfirmaer, skriver CNBC.

Microsoft vurderer samtidig, at det er den russiske regering, der står bag angrebet, der ramte et kommunikationsbureau, som det demokratiske partis præsident kandidat benytter.

Læs også: Google: Iranske og kinesiske hackere har forsøgt at ramme Trump og Biden

Det demokratiske parti i USA har afvist at kommentere på angrebet, mens Ruslands talsperson Dmitry Peskov kalder beskyldningerne for "nonsens."

Flere amerikanske myndigheder har dog tidligere konkluderet, at den russiske regering forsøgte at blande sig i det seneste amerikanske præsidentvalg i 2016.

I 2016 forsøgte de russiske angreb at hjælpe Donald Trump med at vinde valget.

Amerikanerne skal til stemmeurnerne 3. november, hvor man skal stemme på enten Donald Trump eller Joe Biden, som USA's præsident de næste fire år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S