Microsoft er klar med cloud ny gaming-tjeneste med 150 spil: Spil selv de tungeste spil på din gamle Android

Microsoft tænder for sin cloud-baserede gaming-tjeneste med 150 spil, der kan spilles online. Projekt xCloud mangler dog en endnu en meget vigtig feature.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld News Service)

Microsoft sætter tirsdag strøm til sin nye cloud-baserede gaming-tjeneste, der under udviklingen har heddet Project xCloud.

Spil-tjenesten har været i beta-test siden slutningen af 2019, og nu er Microsoft altså klar til den formelle lancering.

I første omgang vil det være muligt at spille 150 forskellige spil, som ligger på Microsofts servere.

Dermed bliver det muligt at spille top-spil - de såkaldte AAA-spil - på eksempelvis Android-telefoner, da hele trækket på GPU og computerkraft ligger i clouden og ikke på telefonen.

Det kommer til at koste 15 dollar i måneden at spille det, som Microsoft har døbt ‘cloud games’ som en del af Microsofts Game Pass Ultimate-abonnement.

Det gælder eksempelvis Minecraft Dungeons, Destiny 2 og mange andre.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau er der imidlertid en udfordring med Project xCloud, der sigter direkte efter gamere, der vil game på deres telefoner.

For under corona-krisen har mange af dem som bekendt siddet hjemme - lige ved siden af deres xBox og deres pc.

Og Project xCloud kan ikke spilles på xBox, mens mange ældre pc’er er for svage til at trække de klassiske spil. Derfor er det oplagt at koble dem på xCloud eller en anden gaming cloud.

Men ifølge vores nyhedsbureau har Microsoft ikke udviklet en dedikeret app til Windows 10.

Nyhedsbureauet er dog overbevist om, at det blot er et spørgsmål om tid, inden det sker.

Det vil i givet fald betyde, at ejere af ældre pc’er uden den store muskelkraft får mulighed for at spille selv de mest krævende og tunge spil på deres computere.

Du finder listen over de spil, der i første omgang kommer på cloud-tjenesten her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks