Microsoft er klar med cloud ny gaming-tjeneste med 150 spil: Spil selv de tungeste spil på din gamle Android

Microsoft tænder for sin cloud-baserede gaming-tjeneste med 150 spil, der kan spilles online. Projekt xCloud mangler dog en endnu en meget vigtig feature.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld News Service)

Microsoft sætter tirsdag strøm til sin nye cloud-baserede gaming-tjeneste, der under udviklingen har heddet Project xCloud.

Spil-tjenesten har været i beta-test siden slutningen af 2019, og nu er Microsoft altså klar til den formelle lancering.

I første omgang vil det være muligt at spille 150 forskellige spil, som ligger på Microsofts servere.

Dermed bliver det muligt at spille top-spil - de såkaldte AAA-spil - på eksempelvis Android-telefoner, da hele trækket på GPU og computerkraft ligger i clouden og ikke på telefonen.

Det kommer til at koste 15 dollar i måneden at spille det, som Microsoft har døbt ‘cloud games’ som en del af Microsofts Game Pass Ultimate-abonnement.

Det gælder eksempelvis Minecraft Dungeons, Destiny 2 og mange andre.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau er der imidlertid en udfordring med Project xCloud, der sigter direkte efter gamere, der vil game på deres telefoner.

For under corona-krisen har mange af dem som bekendt siddet hjemme - lige ved siden af deres xBox og deres pc.

Og Project xCloud kan ikke spilles på xBox, mens mange ældre pc’er er for svage til at trække de klassiske spil. Derfor er det oplagt at koble dem på xCloud eller en anden gaming cloud.

Men ifølge vores nyhedsbureau har Microsoft ikke udviklet en dedikeret app til Windows 10.

Nyhedsbureauet er dog overbevist om, at det blot er et spørgsmål om tid, inden det sker.

Det vil i givet fald betyde, at ejere af ældre pc’er uden den store muskelkraft får mulighed for at spille selv de mest krævende og tunge spil på deres computere.

Du finder listen over de spil, der i første omgang kommer på cloud-tjenesten her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect