Hackerangrebet på Blue Water Shipping er en del af en bekymrende tendens: "Det er en helt anden trussel end man tidligere har været vant til"

Industri- og transportvirksomheder glemmer at sikre den digitale sikkerhed i takt med, at de bliver mere digitale, vurderer Christian Hanibal, chefkonsulent hos Dansk Industri.

Artikel top billede

Foto: Lav Ulv

Premium Kun for abonnenter
Tirsdag kunne Computerworld fortælle, at transportselskabet Blue Water Shipping er blevet ramt af et hackeranrgeb, der har tvunget selskabet til at lukke flere it-systemer.

Angrebet formodes at være ransomware, og kommer bare seks måneder efter, at den nordjyske pumpeproducent Desmi ramt af hackerangreb.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland