Eksperter: Amazon vil føre til butiksdød blandt online-butikker i Danmark

Den amerikanske it-gigant Amazons indtog i Danmark kommer til at betyde massiv online butiksdød i Danmark, vurderer en e-handelsekspert.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Online-giganten Amazon er allerede trådt ind på det svenske marked, og når turen kommer til Danmark komme mange webshops til at lukke.

Sådan lyder analysen fra flere eksperter, der peger på at den massive konkurrence fra den amerikanske gigant kommer til at betyde, at en række mindre danske webshops kommer til at lukke.

Det skriver Finans.

"Jeg tror, at alle de små, klassiske webshops er lukkede om tre til fem år. Alle dem, som ikke har noget unikt at tilbyde, har ingen plads i markedet. Amazon vil komme med en skovl og fjerne dem nedefra," siger Klaus Andersen, direktør for YouWe, til mediet.

Selskabet hjælper danske virksomheder med at sælge deres varer hos Amazon i udlandet.

De eksperter Finans har talt med peger på, at hvis man regner med at kunne konkurrere på prisen kommer man formentlig til at dreje nøglen om, når Amazon træder ind på markedet.

Det kan dog lade sig gøre at udfordre Amazon på leveringstid, hvor den amerikanske gigant ifølge eksperterne endnu halter efter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse