Trump advarer mod annullering af TikTok opkøb: "Vi vil holde skarpt øje med det her"

Den amerikanske præsident Donald Trump stiller nu betingelser for, at han vil godkende Oracles annoncerede opkøb af en del af det sociale medie TikTok.

Artikel top billede

(Foto: Det Hvide Hus/Shealah Craighead)

Oracle kunne in weekenden annoncere, at man var klar til at købe en del af det kinesiske sociale medie TikTok.

Handlen blev annonceret fordi den amerikanske præsident Donald Trump eller var klar til at forbyde mediet i USA.

Men selvom Trump allerede har tilkendegivet, at man vil godkende handlen, siger han nu, at der er én klar betingelse, hvis handlen skal blive gennemført.

"Hvis vi finder ud af, at de (Oracle, red.) ikke har total kontrol, så kommer vi ikke til at godkende aftalen... Vi vil holde skarpt øje med det her," siger præsidenten ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Læs mere her: Oracle er med til at sikre TikToks overlevelse i USA: Køber 12,5 procent af selskabet og indgår kæmpe cloud-kontrakt

Oracle kunne tidligere oplyse, at selskabet køber 12,5 procent af aktierne i TikToks amerikanske datterselskab ved navn TikTok Global.

Foruden Oracles medejerskab er den amerikanske supermarkedskoncern Wallmart også kommet med på vognen. Her overtager Wallmart 7,5 procent af TikTok Global.

Derved ejes 20 procent af det nystiftede TikTok Global nu af de to amerikanske selskaber.

Men med de 20 procent skal altså følge total ejerskab over den amerikanske del af selskabet, lyder det fra præsidenten.

TikTok har omkring 100 millioner brugere i USA.

Læs også: TikTok vil forsøge at blive børsnoteret i USA under navnet TikTok Global

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S