TikTok vil forsøge at blive børsnoteret i USA under navnet TikTok Global

Kinesiske ByteDance planlægger at børsnotere TikTok i USA som et nyt selskab under navnet TikTok Global.

Artikel top billede

Kinesiske ByteDance vil børsnotere en ny version af det omstridte videotjeneste-selskab TikTok i USA under navnet TikTok Global.

En børsnotering på amerikansk jord skal være med til at mane den megen uro i jorden, der i den seneste tid har været om selskabet, som alene i USA har omkring 100 millioner brugere.

TikTok indgik for få dage siden aftale med Oracle om et partnerskab på det amerikanske marked.

Det kan du læse mere om her: Oracle skal overtage del af TikTok - kinesiske TikTok-ejere siger nej til kæmpetilbud fra Microsoft

Præsident Donald Trump har truet med at smide TikTok ud af USA, og han har endnu ikke godkendt aftalen med Oracle, som angiveligt vil betyde, at Oracle og Walmart står til at overtage en kontrollerende andel på 60 procent af TikTok i USA.

Ifølge Reuters har Oracle givet håndsslag på at overtage 20 procent af TikTok Global til en eventuel børsnotering.

Selskabet vil få en amerikansk CEO og en amerikansk ledelse, lyder det.

Ifølge Reuters vil en børsnotering kunne værdifastsætte TikTok til samlet set omkring 50 milliarder dollar.

Mediet skriver dog, at der fortsat er meget stor usikkerhed om, hvordan planerne vil lande.

Læs også: USA gør klar til at lukke af for Kina: Vil rense ud med kæmpe-kampagnen ‘Clean Networks’

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    TV2

    Android App Developer til TV 2

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S