Ny Adform-CDO har lukket selskabets udviklingsafdeling i Hviderusland: "Det er ikke sjovt at se sine kolleger blive fyret. Det øger ikke ligefrem motivationen"

Interview: Som ny CDO for Adform lukkede Michael Andersen i foråret selskabets udviklingsafdeling i Minsk. Med fire andre lokationer for udviklingsafdelingen spredt på tværs af kloden var setuppet blevet for komplekst. "Det har måske givet organisationen et granatchok," siger CDO'en.

Artikel top billede

(Foto: Adform)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvorfor den nye Adform-CDO har lukket udviklingsafdelingen i Minsk
  • Bliv klogere på hvordan de massive nedskæringer i Adforms medarbejderstab har påvirket de ansatte
  • Få indsigt i hvordan to tidligere SimCorp-profiler skal lede Adform til succes i fremtiden
  • Se hvordan Adforms udviklingsafdeling i dag er organiseret på tværs af kloden
833
4:15 min
1. oktober runder Adforms CDO Michael Andersen ni måneder i jobbet.

Her kan han se tilbage på en hektisk første tid, der blandt andet har stået på coronakrise, Adforms største produktlancering nogensinde i form af Adform Flow-platformen og en genforening med sin tidligere SimCorp-kollega Troels Jensen, der i april blev ny Adform-topchef.

Der har i sandhed været knald på, og Michael Andersen tog da også fløjshandskerne tidligt på i sit nye job, da han henover sommeren nedlagde Adforms udviklingsafdeling i den hviderussiske hovedstad Minsk.

Det forklarer han til Computerworld.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo