Ny Adform-CDO har lukket selskabets udviklingsafdeling i Hviderusland: "Det er ikke sjovt at se sine kolleger blive fyret. Det øger ikke ligefrem motivationen"

Interview: Som ny CDO for Adform lukkede Michael Andersen i foråret selskabets udviklingsafdeling i Minsk. Med fire andre lokationer for udviklingsafdelingen spredt på tværs af kloden var setuppet blevet for komplekst. "Det har måske givet organisationen et granatchok," siger CDO'en.

Artikel top billede

(Foto: Adform)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvorfor den nye Adform-CDO har lukket udviklingsafdelingen i Minsk
  • Bliv klogere på hvordan de massive nedskæringer i Adforms medarbejderstab har påvirket de ansatte
  • Få indsigt i hvordan to tidligere SimCorp-profiler skal lede Adform til succes i fremtiden
  • Se hvordan Adforms udviklingsafdeling i dag er organiseret på tværs af kloden
833
4:15 min
1. oktober runder Adforms CDO Michael Andersen ni måneder i jobbet.

Her kan han se tilbage på en hektisk første tid, der blandt andet har stået på coronakrise, Adforms største produktlancering nogensinde i form af Adform Flow-platformen og en genforening med sin tidligere SimCorp-kollega Troels Jensen, der i april blev ny Adform-topchef.

Der har i sandhed været knald på, og Michael Andersen tog da også fløjshandskerne tidligt på i sit nye job, da han henover sommeren nedlagde Adforms udviklingsafdeling i den hviderussiske hovedstad Minsk.

Det forklarer han til Computerworld.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration