Ny Adform-CDO har lukket selskabets udviklingsafdeling i Hviderusland: "Det er ikke sjovt at se sine kolleger blive fyret. Det øger ikke ligefrem motivationen"

Interview: Som ny CDO for Adform lukkede Michael Andersen i foråret selskabets udviklingsafdeling i Minsk. Med fire andre lokationer for udviklingsafdelingen spredt på tværs af kloden var setuppet blevet for komplekst. "Det har måske givet organisationen et granatchok," siger CDO'en.

Artikel top billede

(Foto: Adform)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvorfor den nye Adform-CDO har lukket udviklingsafdelingen i Minsk
  • Bliv klogere på hvordan de massive nedskæringer i Adforms medarbejderstab har påvirket de ansatte
  • Få indsigt i hvordan to tidligere SimCorp-profiler skal lede Adform til succes i fremtiden
  • Se hvordan Adforms udviklingsafdeling i dag er organiseret på tværs af kloden
833
4:15 min
1. oktober runder Adforms CDO Michael Andersen ni måneder i jobbet.

Her kan han se tilbage på en hektisk første tid, der blandt andet har stået på coronakrise, Adforms største produktlancering nogensinde i form af Adform Flow-platformen og en genforening med sin tidligere SimCorp-kollega Troels Jensen, der i april blev ny Adform-topchef.

Der har i sandhed været knald på, og Michael Andersen tog da også fløjshandskerne tidligt på i sit nye job, da han henover sommeren nedlagde Adforms udviklingsafdeling i den hviderussiske hovedstad Minsk.

Det forklarer han til Computerworld.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect