Ny Adform-CDO har lukket selskabets udviklingsafdeling i Hviderusland: "Det er ikke sjovt at se sine kolleger blive fyret. Det øger ikke ligefrem motivationen"

Interview: Som ny CDO for Adform lukkede Michael Andersen i foråret selskabets udviklingsafdeling i Minsk. Med fire andre lokationer for udviklingsafdelingen spredt på tværs af kloden var setuppet blevet for komplekst. "Det har måske givet organisationen et granatchok," siger CDO'en.

Artikel top billede

(Foto: Adform)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvorfor den nye Adform-CDO har lukket udviklingsafdelingen i Minsk
  • Bliv klogere på hvordan de massive nedskæringer i Adforms medarbejderstab har påvirket de ansatte
  • Få indsigt i hvordan to tidligere SimCorp-profiler skal lede Adform til succes i fremtiden
  • Se hvordan Adforms udviklingsafdeling i dag er organiseret på tværs af kloden
833
4:15 min
1. oktober runder Adforms CDO Michael Andersen ni måneder i jobbet.

Her kan han se tilbage på en hektisk første tid, der blandt andet har stået på coronakrise, Adforms største produktlancering nogensinde i form af Adform Flow-platformen og en genforening med sin tidligere SimCorp-kollega Troels Jensen, der i april blev ny Adform-topchef.

Der har i sandhed været knald på, og Michael Andersen tog da også fløjshandskerne tidligt på i sit nye job, da han henover sommeren nedlagde Adforms udviklingsafdeling i den hviderussiske hovedstad Minsk.

Det forklarer han til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS