FDIH's medlemmer siger ja til blive opslugt af Dansk Erhverv - skifter navn til 'Dansk Erhverv Digital Handel'

Mere end 23 år efter grundlæggelsen bliver FDIH opslugt af den langt større interesse-organisation Dansk Erhverv og skifter navn.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rupixen on Unsplash)

FDIH - Foreningen for Dansk Internethandel - slår sig sammen med den langt større interesse-organisation Dansk Erhverv.

Fusionen kommer til at betyde, at FDIH - der har omkring 1.000 medlemsvirksomheder - forsvinder som selvstændig forening - mere end 23 år efter grundlæggelsen..

De to parter har i et stykke tid drøftet muligheden for sammenlægning, og den bliver nu en realitet, fordi FDIH’s medlemsvirksomheder i en afstemning har sagt ja til at lade foreningen blive en del af Dansk Erhverv.

Med fusionen forsvinder FDIH helt som selvstændig organisation. Istedet skal det nu markedsføres under det nye navn Dansk Erhverv Digital Handel.

Det sker efter, at FDIH’s bestyrelse i august enstemmigt anbefalede en fusion.

Dansk Erhverv har med tidligere topminister Brian Mikkelsen som direktør længe bejlet til FDIH, som Dansk Erhverv har ønsket ind under sit eget banner fremfor at operere som selvstændig interesse-organisation.

Samarbejdet har da også været tæt i mange år. Eksempelvis har FDIH i mere end 15 år haft kontor i Børsen-bygningen i København, hvor også Dansk Erhverv holder til.

”Jeg er superglad for, at fusionen nu er gået igennem. Vi samler de absolut stærkeste kræfter inden for onlinehandel ét sted, og det vil i dén grad styrke Dansk Erhverv,” lyder det fra Brian Mikkelsen.

FDIH-direktør Niels Ralund har tidligere fortalt, at det i de senere år er blevet tydeligt, at FDIH mangler muskler til at håndtere de helt store sager, der vedrører den voksende e-handel i en tid, hvor en del lovgivning blandt andet udspringer fra EU, og der er stigende fokus på vilkår og lignende for e-butikkerne.

Desuden er mange af FDIH’s medlemmer blevet så store, at de er begyndt at have behov for rådgivning inden for problemstillinger med eksempelvis HR og overenskomster, hvor FDIH ikke har nogen ekspertise.

Niels Ralund får nu titel som e-handelsdirektør i Dansk Erhverv, der har omkring 16.000 medlemsvirksomheder.

Læs også: FDIH på vej til at fusionere med Dansk Erhverv - vil skifte navn til 'Dansk Erhverv Digital Handel'

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

    Teamleder til Application Management

    Fyn

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S