FDIH's medlemmer siger ja til blive opslugt af Dansk Erhverv - skifter navn til 'Dansk Erhverv Digital Handel'

Mere end 23 år efter grundlæggelsen bliver FDIH opslugt af den langt større interesse-organisation Dansk Erhverv og skifter navn.

Artikel top billede

(Foto: Photo by rupixen on Unsplash)

FDIH - Foreningen for Dansk Internethandel - slår sig sammen med den langt større interesse-organisation Dansk Erhverv.

Fusionen kommer til at betyde, at FDIH - der har omkring 1.000 medlemsvirksomheder - forsvinder som selvstændig forening - mere end 23 år efter grundlæggelsen..

De to parter har i et stykke tid drøftet muligheden for sammenlægning, og den bliver nu en realitet, fordi FDIH’s medlemsvirksomheder i en afstemning har sagt ja til at lade foreningen blive en del af Dansk Erhverv.

Med fusionen forsvinder FDIH helt som selvstændig organisation. Istedet skal det nu markedsføres under det nye navn Dansk Erhverv Digital Handel.

Det sker efter, at FDIH’s bestyrelse i august enstemmigt anbefalede en fusion.

Dansk Erhverv har med tidligere topminister Brian Mikkelsen som direktør længe bejlet til FDIH, som Dansk Erhverv har ønsket ind under sit eget banner fremfor at operere som selvstændig interesse-organisation.

Samarbejdet har da også været tæt i mange år. Eksempelvis har FDIH i mere end 15 år haft kontor i Børsen-bygningen i København, hvor også Dansk Erhverv holder til.

”Jeg er superglad for, at fusionen nu er gået igennem. Vi samler de absolut stærkeste kræfter inden for onlinehandel ét sted, og det vil i dén grad styrke Dansk Erhverv,” lyder det fra Brian Mikkelsen.

FDIH-direktør Niels Ralund har tidligere fortalt, at det i de senere år er blevet tydeligt, at FDIH mangler muskler til at håndtere de helt store sager, der vedrører den voksende e-handel i en tid, hvor en del lovgivning blandt andet udspringer fra EU, og der er stigende fokus på vilkår og lignende for e-butikkerne.

Desuden er mange af FDIH’s medlemmer blevet så store, at de er begyndt at have behov for rådgivning inden for problemstillinger med eksempelvis HR og overenskomster, hvor FDIH ikke har nogen ekspertise.

Niels Ralund får nu titel som e-handelsdirektør i Dansk Erhverv, der har omkring 16.000 medlemsvirksomheder.

Læs også: FDIH på vej til at fusionere med Dansk Erhverv - vil skifte navn til 'Dansk Erhverv Digital Handel'

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job