Sundhedsministeriet erkender fejl i Smittestop-appen: Uvist om fejlen har været der fra start

Sundheds- og Ældreministeriet erkender nu, at der er fejl i Smittestop-appen, der har gjort, at nogle danskere ikke er blevet advaret om smittefare. Ministeriet ved endnu ikke, om fejlen har eksisteret i appen fra starten af.

Artikel top billede

Sundheds- og Ældreministeriet erkender nu, at der er fejl i smittestop-appen.

Den tekniske fejl har gjort, at visse brugere ikke er blevet advare om smittefare, hvis de har været i tæt kontakt med en smittet.

Det skriver DR.

Ministeriet har den seneste uge testet appen, og det ser ud til, at den mulige årsag til fejlen er fundet. Nu er teknikerne i gang med at få bekræftet fejlen for at kunne udgive en ny opdatering til appen, forklarer Lene Ærbo, teknisk projektleder på Smittestop-appen for ministeriet, til DR.

Det er endnu for tidligt at svare på, om fejlen har været der fra starten af, lyder det.

"Vi ved det ikke endnu. Der er løbende blevet lavet om i app’en – også i Google/Apple API’erne – så vi kan ikke fast sige nu, om den har været der fra start eller den er opstået for nyligt. Vi blev opmærksomme på det, efter at der begyndte at komme spørgsmål i supporten," siger hun til DR.

Appen virkede ikke for tidligere borgmester

Onsdag kunne Politiken fortælle, at en række borgere oplevede problemer med appen. Selvom de meldte sig smittet, så blev de personer, de havde været tæt på i mere end 15 minutter, ikke advaret i appen.

Læs mere her: Sundhedsministeriet oplever problemer med Smittestop-app: Flere er ikke blevet advaret om smitte hos nære kontakter

En af disse borgere var tidligere borgmester i København, Pia Allerslev, der meldte sig smittet, men uden at familien modtog den ønskede notifikation om smittefare.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS