Sundhedsministeriet erkender fejl i Smittestop-appen: Uvist om fejlen har været der fra start

Sundheds- og Ældreministeriet erkender nu, at der er fejl i Smittestop-appen, der har gjort, at nogle danskere ikke er blevet advaret om smittefare. Ministeriet ved endnu ikke, om fejlen har eksisteret i appen fra starten af.

Artikel top billede

Sundheds- og Ældreministeriet erkender nu, at der er fejl i smittestop-appen.

Den tekniske fejl har gjort, at visse brugere ikke er blevet advare om smittefare, hvis de har været i tæt kontakt med en smittet.

Det skriver DR.

Ministeriet har den seneste uge testet appen, og det ser ud til, at den mulige årsag til fejlen er fundet. Nu er teknikerne i gang med at få bekræftet fejlen for at kunne udgive en ny opdatering til appen, forklarer Lene Ærbo, teknisk projektleder på Smittestop-appen for ministeriet, til DR.

Det er endnu for tidligt at svare på, om fejlen har været der fra starten af, lyder det.

"Vi ved det ikke endnu. Der er løbende blevet lavet om i app’en – også i Google/Apple API’erne – så vi kan ikke fast sige nu, om den har været der fra start eller den er opstået for nyligt. Vi blev opmærksomme på det, efter at der begyndte at komme spørgsmål i supporten," siger hun til DR.

Appen virkede ikke for tidligere borgmester

Onsdag kunne Politiken fortælle, at en række borgere oplevede problemer med appen. Selvom de meldte sig smittet, så blev de personer, de havde været tæt på i mere end 15 minutter, ikke advaret i appen.

Læs mere her: Sundhedsministeriet oplever problemer med Smittestop-app: Flere er ikke blevet advaret om smitte hos nære kontakter

En af disse borgere var tidligere borgmester i København, Pia Allerslev, der meldte sig smittet, men uden at familien modtog den ønskede notifikation om smittefare.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job