Sundhedsministeriet oplever problemer med Smittestop-app: Flere er ikke blevet advaret om smitte hos nære kontakter

Flere danskere der har været i kontakt med en coronasmittede er ikke blevet advaret gennem Smittestop-appen. Det fortæller sundhedsministeriet, der har fået flere henvendelser om problemet.

Artikel top billede

Tidligere borgmester i København Pia Allerslev er blevet smittet med corona.

Men selvom hun meddelte det til sin Smittestop-app, fik ingen af hendes familiemedlemmer besked om, at de havde været i nærkontakt med en smittet.

Det samme har flere andre brugere oplevet, skriver Politiken.

"Der er modtaget en række henvendelser i supporten i sundhed.dk, hvor borgere ligesom Pia Allerslev undrer sig over, at deres nære kontakter ikke har fået besked, selvom de har meldt sig smittede i appen," skriver Sundheds- og Ældreministeriet i et skriftligt svar til avisen.

Samtidig understreger ministeriet, at der en række faktorer, der skal være opfyldt før, man får nogen besked i Smittestop-appen.

Din telefon skal blandt andet have været inden for 1,5 meter af den smittedes telefon, der også har installeret appen i mindst 15 minutter, før den giver besked om smitterisiko.

Ministeriet forklarer samtidig at det er svært at finde fejl i appen, fordi man bruger Google og Apples API, der ikke afslører hvem, der er smittet eller hvordan.

I slutningen af juli offentliggjorde Sundheds- og Ældreministeriet, at mindst 48 personer var blevet testet for corona efter at have fået en advarsel fra Smittestop-appen.

Desuden kunne ministeriet torsdag fortælle, at appen er blevet downloadet 1,3 millioner gange, siden den blev lanceret 18. juni.

Læs også:

Staten overvejer at åbne kildekode til danske smitteapp

85 danskere har meldt sig smittet i statens Smittestop-app

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank