Sundhedsministeriet oplever problemer med Smittestop-app: Flere er ikke blevet advaret om smitte hos nære kontakter

Flere danskere der har været i kontakt med en coronasmittede er ikke blevet advaret gennem Smittestop-appen. Det fortæller sundhedsministeriet, der har fået flere henvendelser om problemet.

Artikel top billede

Tidligere borgmester i København Pia Allerslev er blevet smittet med corona.

Men selvom hun meddelte det til sin Smittestop-app, fik ingen af hendes familiemedlemmer besked om, at de havde været i nærkontakt med en smittet.

Det samme har flere andre brugere oplevet, skriver Politiken.

"Der er modtaget en række henvendelser i supporten i sundhed.dk, hvor borgere ligesom Pia Allerslev undrer sig over, at deres nære kontakter ikke har fået besked, selvom de har meldt sig smittede i appen," skriver Sundheds- og Ældreministeriet i et skriftligt svar til avisen.

Samtidig understreger ministeriet, at der en række faktorer, der skal være opfyldt før, man får nogen besked i Smittestop-appen.

Din telefon skal blandt andet have været inden for 1,5 meter af den smittedes telefon, der også har installeret appen i mindst 15 minutter, før den giver besked om smitterisiko.

Ministeriet forklarer samtidig at det er svært at finde fejl i appen, fordi man bruger Google og Apples API, der ikke afslører hvem, der er smittet eller hvordan.

I slutningen af juli offentliggjorde Sundheds- og Ældreministeriet, at mindst 48 personer var blevet testet for corona efter at have fået en advarsel fra Smittestop-appen.

Desuden kunne ministeriet torsdag fortælle, at appen er blevet downloadet 1,3 millioner gange, siden den blev lanceret 18. juni.

Læs også:

Staten overvejer at åbne kildekode til danske smitteapp

85 danskere har meldt sig smittet i statens Smittestop-app

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S