Kommune har forhandlet rabatter hjem hos KMD for 57 millioner kroner - kan andre kunder også få rabat i den størrelse?

Den sjællandske kommune Egedal fik et prisnedslag på i alt 57,1 millioner kroner for indkøbet af tre KMD-systemer. Men selskabet vil ikke fortælle, om de samme rabatsatser gælder for andre kunder eller om KMD generelt tager for høje priser i SKI's ramme-aftale.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forholder KMD sig til de markante rabatter til Egedal Kommune
  • Se hvor meget Egedal Kommune fik i rabat af KMD
  • Så mange kunder bruger KMD's system Opus Økonomi
  • Indsigt i det kaotiske udbudsforløb
899
4:30 min
Da Egedal Kommune købte tre økonomisystemer fra KMD via SKI's 02.19 SaaS-Cloud-aftale skulle det egentlig have kostet kommunen den nette sum af 74,3 millioner kroner, hvis listepriserne i rammeaftalen var blevet fulgt.

Men i stedet forhandlede kommunen og KMD en rabat på samlet 57,1 millioner kroner for indkøbet af KMD Opus Personale, KMD Opus Økonomi og KMD Opus Debitor, der i alt endte med at koste kommunen blot 17,3 millioner kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS