Morgen-briefing: Googles søge-dominans i EU er vokset trods milliard-dom / GlobalConnect graver op i indre København / Sanktionsramte Huawei rykker investeringer til Kina

Morgen-briefing: Googles søge-dominans i EU er vokset trods EU-dom / GlobalConnect graver op i indre København / Sanktionsramte Huawei rykker investeringer til Kina

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til dagens morgen-briefing fra Computerworld.

Morgenens nyhedsbestyrer er Niels de Boissezon.

Googles søge-dominans i EU er vokset trods EU-dom

Selvom Google for tre år siden modtog en rekordstor monopol-bøde fra EU’s konkurrencemyndigheder og samtidig blev påbudt at lade konkurrerende søgetjeneste få plads på koncernens platforme, er Googles dominans ikke på området ikke blevet svækket, viser studie.

Seneste undersøgelse fra konsulentvirksomheden Lademann og Associates viser, hvordan alternative prissøgetjenester på tværs af Europa er blevet trængt af Google siden dommen, skriver Reuters.

Rapporten slår fast, at Googles position på de nationale markeder for prissøgninger er blevet styrket og at Googles søgedominans er udbygget, skriver studiets forfatter Thomas Hoppner som noterer:

”Det er ikke fordi EU-kommissionen har indført de forkerte virkemidler, det er fordi Googles forslåede compliance-mekanisme har slået fejl.”

GlobalConnect graver op i indre København

Københavns indre bliver i øjeblikket gravet op af fiber-virksomheden GlobalConnect for at sikre en fornyet infrastruktur til undervisningsinstitutionen DIS.

DIS er en non-profit organisation med det formål at arrangere udvekslingsstudieophold med nordamerikanske studerende. I alt skal 14 bygninger have leveret ny fiber-infrastruktur

”For at gøre overgangen fra DIS’ nuværende leverandør til vores netværk så smidig som mulig, er vi lige nu ved at grave og udvide vores infrastruktur, så organisationen kan overgå fuldkommen smidigt til vores netværk,” siger Louise Hahn, landechef for GlobalConnect Danmark.

Sanktionsramte Huawei rykker investeringer til Kina

Den kinesiske tech-giganter polstrer sig nu på det kinesiske hjemmemarked, efter at særligt amerikanske sanktioner udfordrer virksomhedens værdikæder.

Teknologi-koncernens datterselskab, Habo Investment, har siden august 2020 opkøbt 17 kinesiske tech-virksomheder, fremgår det nu af offentlige opgørelser, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Huaweis nye investeringsstrategi er en konsekvens af, hvad Huaweis bestyrelsesformand Guo Ping kalder for ’undertrykkelse’ fra de Forenede Stater.

Et voksende antal amerikanske forbud igennem de seneste år har, ifølge formanden, fraskåret Huawei fra sin oversøiske forsyningskæde og blokeret koncernen fra at skabe sin egen.

”Siden Huawei blot er en virksomhed, bruger vi investeringer og teknologi til at bidrage til vores forsyningskæder, når partnerne modnes,” udtaler han.

Manden bag C++ gæster Aarhus Universitet

Idémanden bag et af klodens mest udbredte og populære programmeringssprog, C++, professor Bjarne Stroustrup gæster 7. oktober Aarhus Universitet.

Her vil genbesøge sit tidligere universitet og give et oplæg om udviklingen af sproget siden 1979 og perspektivere sprogets fremtid.

”Vi er meget stolte over Bjarne Stroustrups bidrag til den globale it-udvikling, og vi er rigtig glade for, at han har mulighed for dele sine erfaringer og visioner med os på instituttet. Hans arbejde med C++ har haft en enorm betydning for datalogisk forskning, og for udbredelsen af digitale løsninger i hele verden – der er C++ programmer i mange af de produkter, som folk benytter hver dag fx biler og fjernsyn.” udtaler institutleder Kaj Grønbæk fra Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet.

Oplægget finder set den 7 oktober Aarhus Universitet klokken 14.30 både fysisk og online.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S