FE advarer: It-kriminelle udnytter udbetaling af feriepenge til at stjæle personoplysninger

Tirsdag morgen er det muligt at søge om at få udbetalt sine indefrosne feriepenge. Men det er samtidig en oplagt mulighed for kriminelle til at få svindlet nogle oplysninger ud af danskerne.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Tusindvis af danske lønmodtagere står i disse timer i kø for at få udbetalt deres indefrosne feriepenge.

Men det er ikke kun lønmodtagerene, der glæder sig over, at der nu er udsigt til at få udbetalt sine indefrosne feriepenge.

It-kriminelle står nemlig samtidig på spring til at udnytte situationen til at få fingrene i danske NemID-koder og andre personoplysninger, når tusindvis af danskere skal på nettet for at få fingrene i deres feriepenge.

Læs også: Her er de største cybertrusler mod Danmark lige nu

Sådan lyder advarselen fra flere sider, blandt andet Forsvarets Efterretningstjenestes Center for Cybersikkerhed, der understreger, at det udelukkende er ATP, der udbetaler pengene.

Hos ATP, der står for udbetalingen af de indefrosne feriepenge, gør man det også klart, at man skal være forsigtig, når man ansøger om at få sine penge udbetalt.

"Vi ved, at nogle vil forsøge at franarre borgere deres NemID ved f.eks. at ringe og udgive sig for at være ATP. Vi opfordrer til, at man aldrig oplyser sit kortnummer eller NemID i telefonen, på SMS eller i mails. Man skal heller ikke svare på links, der kommer via på SMS eller i mails. ATP kommunikerer kun via borger.dk og e-Boks, som du selv skal logge ind på. Er du i tvivl, kan du altid henvende dig til vores kundeservice.," siger Anne Kristine Axelsson, koncernchef i ATP, i en meddelelse.

Svindlerne udnytter aktuelle emner

Samme advarsel kommer fra Spar Nord, hvor man ofte oplever at de it-kriminelle forsøger at få fat på kundernes oplysninger.

"Vi ser ofte, at svindlere er gode til at udnytte, hvad der er 'oppe i tiden' i forbindelse med at kontakte potentielle ofre. Eksempelvis har vi tidligere set det, når folk skal have penge tilbage i skat eller i forbindelse med coronasituationen, hvor svindlere i flere kommuner udgav sig for at være fra Jobcentret og franarrede borgerne deres NemID-oplysninger," fortæller afdelingsdirektør og presseansvarlig i Spar Nord Leif Lind Simonsen i en pressemeddelelse.

Ifølge Spar Nord er en af de typiske svindeltricks at påstå, at der er problemer med udbetalingen, og at man derfor skal udlevere sine oplysninger på en anden måde.

"Tidligere har det især været den ældre del af befolkningen, svindlerne har gået efter, men i forbindelse med udbetalingen af feriepenge er alle modtagere potentielle mål for svindelforsøg. Derfor gør vi også meget ud af at advare om ikke at give NemID-oplysninger eller andre personfølsomme oplysninger, hvis man bliver kontaktet i forbindelse med udbetalingen," lyder det fra Leif Lind Simonsen.

Læs også: Hackere udnytter statens hjælpepakker

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Erhvervshus Hovedstaden S/I

Erfaren IT- og AI-specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Haderslev Kaserne

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S