Hackere udnytter statens hjælpepakker

Regeringens hjælpepakker til dansk erhvervsliv er en oplagt mulighed for hackere til at tjene penge på corona-krisen, lyder det fra it-sikkerhedsselskabet Check Point.

Artikel top billede

Mens mere end 71.000 danske virksomheder har søgt om at få del i regeringens hjælpepakke under coronakrisen, så forsøger hackerne også at udnytte situationen.

De mange virksomheder, der skal søge kompensation i lyset af coronakrisen er nemlig en oplagt mulighed for hackere, fortæller it-sikkerhedsselskabet Check Point.

Siden januar i år er der i følge sikkerhedsselskabet registreret mere end 4.000 svindelsider, der er relateret til økonomiske hjælpepakker.

"Cyberkriminelle bag disse svindelhjemmesider forsøger at udnytte regeringernes hjælpepakker til at snyde folk til at anvende domænerne, der typisk tilgås ved hjælp af et link, der er sendt gennem en phishing-mail," lyder vurderingen fra Check Point i en pressemeddelelse.

Læs også: Derfor har CFCS sendt lækkede login-oplysninger til over 1.000 danskere: "Jeg har set, at flere i sikkerhedsbranchen synes, at det er noget pjat"

Målet er naturligvis at franarre virksomhederne deres kontooplysninger i en situation, hvor mange forsøger at finde rundt i de mange støtteordninger, der kan være vitale for selskabernes overlevelse.

"Virksomheder eller andre, der besøger de ondsindede domæner i stedet for regeringernes officielle hjemmesider, risikerer at få stjålet og misbrugt deres personlige oplysninger eller blive udsat for betalingstyveri," vurderer Check Point.

Folketinget har siden marts uddelt hjælpepakker til danske virksomheder for mere end 400 milliarder danske kroner.

Læs også: Antallet af ransomware-angreb stiger: Corona-krisen øger risikoen for virksomheder

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,