Hackere udnytter statens hjælpepakker

Regeringens hjælpepakker til dansk erhvervsliv er en oplagt mulighed for hackere til at tjene penge på corona-krisen, lyder det fra it-sikkerhedsselskabet Check Point.

Artikel top billede

Mens mere end 71.000 danske virksomheder har søgt om at få del i regeringens hjælpepakke under coronakrisen, så forsøger hackerne også at udnytte situationen.

De mange virksomheder, der skal søge kompensation i lyset af coronakrisen er nemlig en oplagt mulighed for hackere, fortæller it-sikkerhedsselskabet Check Point.

Siden januar i år er der i følge sikkerhedsselskabet registreret mere end 4.000 svindelsider, der er relateret til økonomiske hjælpepakker.

"Cyberkriminelle bag disse svindelhjemmesider forsøger at udnytte regeringernes hjælpepakker til at snyde folk til at anvende domænerne, der typisk tilgås ved hjælp af et link, der er sendt gennem en phishing-mail," lyder vurderingen fra Check Point i en pressemeddelelse.

Læs også: Derfor har CFCS sendt lækkede login-oplysninger til over 1.000 danskere: "Jeg har set, at flere i sikkerhedsbranchen synes, at det er noget pjat"

Målet er naturligvis at franarre virksomhederne deres kontooplysninger i en situation, hvor mange forsøger at finde rundt i de mange støtteordninger, der kan være vitale for selskabernes overlevelse.

"Virksomheder eller andre, der besøger de ondsindede domæner i stedet for regeringernes officielle hjemmesider, risikerer at få stjålet og misbrugt deres personlige oplysninger eller blive udsat for betalingstyveri," vurderer Check Point.

Folketinget har siden marts uddelt hjælpepakker til danske virksomheder for mere end 400 milliarder danske kroner.

Læs også: Antallet af ransomware-angreb stiger: Corona-krisen øger risikoen for virksomheder

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job