Hackere udnytter statens hjælpepakker

Regeringens hjælpepakker til dansk erhvervsliv er en oplagt mulighed for hackere til at tjene penge på corona-krisen, lyder det fra it-sikkerhedsselskabet Check Point.

Artikel top billede

Mens mere end 71.000 danske virksomheder har søgt om at få del i regeringens hjælpepakke under coronakrisen, så forsøger hackerne også at udnytte situationen.

De mange virksomheder, der skal søge kompensation i lyset af coronakrisen er nemlig en oplagt mulighed for hackere, fortæller it-sikkerhedsselskabet Check Point.

Siden januar i år er der i følge sikkerhedsselskabet registreret mere end 4.000 svindelsider, der er relateret til økonomiske hjælpepakker.

"Cyberkriminelle bag disse svindelhjemmesider forsøger at udnytte regeringernes hjælpepakker til at snyde folk til at anvende domænerne, der typisk tilgås ved hjælp af et link, der er sendt gennem en phishing-mail," lyder vurderingen fra Check Point i en pressemeddelelse.

Læs også: Derfor har CFCS sendt lækkede login-oplysninger til over 1.000 danskere: "Jeg har set, at flere i sikkerhedsbranchen synes, at det er noget pjat"

Målet er naturligvis at franarre virksomhederne deres kontooplysninger i en situation, hvor mange forsøger at finde rundt i de mange støtteordninger, der kan være vitale for selskabernes overlevelse.

"Virksomheder eller andre, der besøger de ondsindede domæner i stedet for regeringernes officielle hjemmesider, risikerer at få stjålet og misbrugt deres personlige oplysninger eller blive udsat for betalingstyveri," vurderer Check Point.

Folketinget har siden marts uddelt hjælpepakker til danske virksomheder for mere end 400 milliarder danske kroner.

Læs også: Antallet af ransomware-angreb stiger: Corona-krisen øger risikoen for virksomheder

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S