Bang og Olufsen bløder i seneste regnskab – men der er lyspunkter at spore

B&O leverer igen et stort underskud i sit nyeste kvartalsregnskab. Men der er tocifrede vækstrater at spore andetsted.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den danske teknologivirksomhed fra Struer døjer stadigt med at levere et regnskab med sorte tal. Men der er enkelte tegn på, at situationen forbedres for det trængte selskab.

Første kvartalsregnskab for regnskabsåret 2020/2021 viser, at der fortsat blødes penge, med et underskud på 49 millioner kroner.

Et lyspunkt er dog, at selskabets omsætningen er gået over 10 procent frem, hvilket giver en omsætning på 462 millioner kroner.

”I en tid med stor usikkerhed er det finansielle resultat et udtryk for solid strategieksekvering af hele organisationen og styrken af vores brede portefølje af innovative produkter, der gjorde os i stand til at tilpasse os den ændrede forbrugeradfærd, vi så i kvartalet,” siger B%O direktør Kristian Teär ifølge Finans.

Læs også: Direktør for stor dansk netbutik skyder med skarpt mod B&O: “Hvis det var mig, var jeg nok blevet fyret”

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job