Et forkert sat flueben var årsagen til at Sundhedsdatastyrelsen slettede tusindvis af mails

Sundhedsdatastyrelsen forklarer nu, hvordan det kunne gå til, at tusindvis af styrelsens mails ved en fejl blev slettet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det var angiveligt en it-medarbejdere, der krydsede en forkert boks af i Outlook, som var årsagen til at Sundhedsdatastyrelsen ved en fejl slettede store del af sit arkiv af sendte mails. Det skriver DR.

Vibeke van der Sprong, der er vicedirektør i Sundhedsdatastyrelsen, forklarer til DR, at en medarbejder lørdag den 22. august åbnede de centrale Outlook-indstillinger for alle styrelsens postkasser.

”Det var faktisk et lille flueben, der blev sat forkert. Uden nogen advarsel fra systemet. Konkret betød det, at i stedet for at gemme sendte mails for altid, så blev de slettet efter 30 dage. Fejlindstillingen betød, at alle afsendte mails indtil 30 dage forinden blev slettet,” forklarer Vibeke van der Sprong til DR.

It-medarbejderens fejl blev straks opdaget, og systemet blev sat til at genskabe de slettede mails fra backup-serveren, der var indstillet til at gemme kopier af alt i 30 dage.

Men backupserveren løb tør for oplysninger før, at det lykkedes at genskabe alle mails, skriver DR. Det skyldes ifølge vicedirektøren, at backupserverens gemmeindstillinger ved en fejl var blevet ændret fra 30 dage til kun 14 dage.

Styrelsen var ikke bekendt med ændringen, og Vibeke van der Sprong oplyser til DR, at de mange mails kunne være blevet reddet, hvis man fra starten af forløbet havde kendt til at tidsbegræningen blot var 14 dage.

Fejlen berører alle mails, der er sendt fra medarbejdere hos Statens Serum Institut og Sundhedsdatastyrelsen før 22. juli, men ifølge Sundhedsdatastyrelsen kan en stor del af de mails, som er sendt til andre offentlige myndigheder reddes.

Læs også: Statens Serum Institut har slettet alle sendte mails ved en fejl: "Det er dybt beklageligt"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos