Statens Serum Institut har slettet alle sendte mails ved en fejl: "Det er dybt beklageligt"

Alle sendte mails fra Statens Seruminstitut og Sundhedsdatastyrelsen er blevet slettet, hvis de er sendt før 22. juli, oplyser de to myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: TUALA HJARN¯ - PHOTOGRAPHY CPH Koldinggade 14, Baghuset 2 sal DK-2100 K¿benhavn ¯ Phone: +4526709160 iam@tuala.com)

Ved en fejl er alle mails der er sendt fra medarbejdere hos Statens Serum Institut og Sundhedsdatastyrelsen før 22. juli blevet slettet.

Det oplyser de to myndigheder i en meddelelse.

"Der er sket dybt beklagelige og utilsigtede fejl, som vi påtager os det fulde ansvar for. Vi gør alt, hvad vi kan for at mindske konsekvenserne og er i gang med at genskabe så mange mails som muligt, blandt andet ved hjælp af en teknisk løsning. Vi vurderer, at vi vil kunne finde de fleste mails igen og har samtidig fokus på, hvordan vi forhindrer, at noget lignende sker igen," siger vicedirektør i Sundhedsdatastyrelsen Vibeke van der Sprong ifølge meddelelsen.

De slettede mails kan betyde, at styrelserne ikke har mulighed for at give svar på aktindsigt i tidligere sager eller gennemgå fuldt ud, hvad medarbejdere tidligere har givet af svar.

Det gælder også sager om Covid-19.

"Store dele af SSI’s medarbejdere har været og er fortsat under et ekstraordinært stort arbejdspres, hvor det ikke har været muligt løbende at journalisere alt materiale, hvorfor en del af instituttets historik om perioden var i de slettede, sendte mails. Det finder vi uheldigt," lyder det fra vicedirektør i Statens Serum Institut Ole Jensen.

Læs også: Styrelse får hård kritik for manglende it-sikkerhed trods massive investeringer: Her er direktørens svar

Kan findes hos modtageren

En stor mængde af de forsvunde mails kan du reddes, hvis de er sendt til en anden offentlig myndighed.

På den måde kan Sundhedsdatastyrelsen nemlig finde dem hos den myndighed, der har modtaget mailen.

Styrelsen anslår at det er størstedelen af de slettede mails, der vil kunne findes frem igen på den måde.

I meddelelsen skriver Sundhedsdatastyrelsen, at man har iværksat flere tiltag for at sikre, at det ikke kan ske igen. Det fremgår ikke nærmere præcis, hvad ændringerne bliver, men Sundhedsdatastyrelsen skriver, at man blandt andet vil ændre politikker på området.

Sagen er desuden blevet meldt til Datatilsynet, der herefter skal tage stilling til, om de slettede mails udgør et brud på GDPR.

Læs også:

Sundhedsdatastyrelsen får endnu engang kritik for dårlig it-sikkerhed: “Fortsat alvorlige mangler i it-systemer”

Statens Serum Institut stopper for dataoverførsler efter hård kritik: Har ikke styr sine databehandler-aftaler

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    LB Forsikring

    Digital Performance & CRO Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos