Shipping-industrien er igen ramt af store cyber-angreb

I løbet af den seneste uge er den internationale shippingverden blevet berørt af flere cyberangreb, og det er langt fra første gang, at industrien står for skud.

Artikel top billede

For anden gang i løbet af en uge er den globale shipping industri ramt af et cyber-angreb.

Denne er gang er det FN's søfartsorganisation IMO (The internationale Maritime Organization), der er blevet offer for et cyber-angreb.

Det sker mindre end en uge efter, at verdens fjerde største rederi CMA CGM meddelte, at dets it-systemer også var blevet kompromitteret i et cyber-angreb.

Læs også: Her blev Blue Water Shipping ramt af hackerangreb: Microsofts Active Directory stod for skud - op mod 3.500 kunder og ansatte berørt

Et sofistikeret angreb

I en pressemeddelse bekræfter IMO, at organisationen har været ramt af et “sofistikeret cyberangreb,” der indtræf den 30. september.

Organisation oplyser desuden, at it-medarbejdere måtte lukke ned for centrale it-systemer for at forhindre yderligere skade.

Torsdag lød meddelelsen fra organisationen, at den i samarbejde med it-specialister fra FN arbejder på at få systemerne i luften igen.

Shippingbranchen står for skud

Det er langt fra første gang, at shipping-industrien er ramt af cyberangreb.

Det meste kendte eksempel er ransomware-angrebet på Mærsk, der tvang selskabet til at lukke 76 havneterminaler og kostede selskabet et milliardbeløb.

For for få uger siden blev blev den danske shippingvirksomhed Blue Water Shipping desuden ramt af et hackreagreb, der berørte op mod 3.500 kunder og ansatte og tvang selskabet til at lukke ned for flere it-systemer.

Læs også: Download eksklusiv single og lydbog om det store Mærsk-angreb - fortalt time for time

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks