EG køber Taastrup-selskabet Sigma Estimates i stor it-satsning rettet mod byggebranchen

EG køber Taastrup-selskabet Sigma Estimates i sit tredje opkøb rettet mod it-løsninger til byggesektoren på blot et år.

Artikel top billede

Fra venstre: Thomas Kolenda, Magnus Therkildsen, Mikkel Bardram, Peter Sørensen.

EG overtager Taastrup-selskabet Sigma Estimates som led i EG’s store satsning mod digitalise løsninger til byggebranchen.

Sigma Estimates står bag en kalkulationsplatform til byggebranchen, som ifølge selskabet anvendes af omkring 10.000 brugere i en række lande.

De tæller håndværkere, ingeniører, arkitekter og lignende.

Det er en teknologi, som EG kan se store fremtidsperspektiver i i en tid, hvor flere og flere efterspørger sammenhængende løsninger.

“Kalkulation vil blive endnu vigtigere i fremtidens byggeindustri, og Sigmas stærke fokus på integrationer og åbne API 'er matcher perfekt med EG's perspektiv. Vi ser frem til - sammen med kunder og andre stakeholders i branchen - at digitalisere byggeprocessen endnu mere,” meddeler Aleksander Bjaaland, direktør i EG.

Købet er EG’s tredje opkøb rettet mod byggebranchen i løbet af det seneste år, efter selskabet i 2019 købte danske CalWin og senere norske Holte.

Det kan du læse mere om her: EG køber specialist-firma i Odense: Direktør og medarbejdere følger med over i EG

EG meddeler, at selskabet nu har mere end 12.000 kunder i byggebranchen, mens næsten 200 medarbejdere efterhånden er dedikeret bygge-industrien.

Parterne oplyser ikke, hvor meget EG betaler for Sigma Estimates, der indtil nu har været ejet af stifterne Thomas Kolenda og Magnus Therkildsen samt Vækstfonden.

Selskabet - med knap 20 medarbejdere - landede med CEO Peter Sørensen ved roret i fjor en bruttofortjeneste på knap 11 millioner kroner og underskud på driften på 1,4 millioner kroner. Selve bundlinien landede på et underskud på 1,2 millioner kroner.

Sigma Estimates tabte i 2018 næsten to millioner kroner på driften.

Selskabet meddeler, at millio-tabene har været forventet og skyldes ‘massive investeringer i kommende vækst-aktiviteter.’

I 2019-regnskabet skriver selskabet således, at det er ‘vel-udstyret til den kommende internationale ekspansion.’

Sigma Estimates’ direktør, Peter Sørensen, meddeler nu, at Sigma Estimates ser fusionering med EG som vejen frem.

“Vi ser begge et behov for konsolidering og integrerede softwareløsninger i branchen. EG er den rette ejer, som har både styrke og volumen til at videreudvikle Sigmas potentiale på det skandinaviske marked,” meddeler han.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S