Coronakrisen får dansk hotelportal til at erklære sig konkurs

Hotelportalen Nustay, der har Saxo Bank-stifteren Lars Seier Christensen i ejerkredsen, erklærer sig nu konkurs. Det sker efter, at coronakrisen har fået selskabets omsætning til at falde markant.

Artikel top billede

(Foto: Frank Lohmann Photography / Frank Lohmann)

Den danske hotelportal Nustay, der blandt andet har Saxo Bank-stifteren Lars Seier Christensen i ejerkredsen, har erklæret sig konkurs.

Det oplyser selskabet søndag i en børsmeddelelse.

De fortsatte globale rejserestriktioner under coronakrisen har medvirket til, at selskabet er blevet ramt af et signifikant fald i omsætningen.

I den seneste tid har omsætningen således kun været på fem procent af, hvad den var i januar og februar, oplyser Nuday i børsmeddelelse.

Kun kapital til en enkelt måned

Det er blot en uge siden, at Nustay meddelte, at der kun har kapital til en måneds yderligere drift, men at selskabet var i dialog med sine investorer om at finde en løsning.

"Vi er i dialog med investorer, og vi forventer selvfølgelig at finde en løsning på det her. Jeg havde håbet, at vi havde nået en løsning tidligere, så vi ikke var endt i den her situation," sagde Nudays administrerende direktør Mathias Lundø Nielsen til Børsen.

Men nu meddeler selskabet, at den store usikkerhed, der i øjeblikket præger rejsebranchen, betyder, at det ikke har været muligt at sikre tilstrækkelig med kapital til at fortsætte driften.

Før coronakrisen lød der ellers optimistiske toner fra selskabet, der blandt andet er i konkurrence med Expedia, Booking.com og Hotels.com.

I november meddelte selskabet eksempelvis, at det i tredje kvartal af 2019 havde oplevet en omsætningsvækst på 706 procent.

Læs også: Dansk hotelbooking-portal hæver omsætning med 700 procent på et enkelt kvartal

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse