Dansk hotelbooking-portal hæver omsætning med 700 procent på et enkelt kvartal

Den danske hotelbooking-portal Nustay, med blandt andet Lars Seier i ejerkredsen, har løftet omsætningen med 700 procent i årets tredje kvartal.

Artikel top billede

Lars Seier, medejer af Nustay. (Foto: Frank Lohmann Photography / Frank Lohmann)

Den danske hotel-portal Nustay har haft fart på i årets tredje kvartal.

Selskabet har nemlig hævet omsætning med 706 procent.

Det skriver Ritzau.

Nustay, der blandt andet har Saxo Bank-milliardæren Lars Seier med i ejerkredsen, landede en toplinje på 27,5 millioner kroner for juli, juni og august.

Kvartalets omsætning fremgår af en handelsopdatering, og de 706 procents stigning skal ses i forhold til samme periode sidste år.

Læs også: Saxo Bank-milliardærs hotelportal mangler penge efter skuffende sommer: Søger investering på 10 millioner

Hotelbooking-platformen har landet en håndteret omsætning på 87,7 millioner kroner for årets første 9 måneder.

Efter omsætningen fra tredje kvartal blev offentliggjort, steg aktien således med 18,5 procent tirsdag.

"Nustay oplevede en "perfect storm" af udfordringer under sommerhøjsæsonen, men har samtidig været i stand til at vækste forretningen og levere positive resultater på mange af vores KPI'er, hvilket fremgår klart, af de data vi har præsenteret til markedet," siger Mathias Lundø Nielsen i en kommentar til handelsopdateringen ifølge Ritzau.

Læs også: Lars Seiers hotelportal klager til EU over internationale giganters 'ulovlige prisaftaler'

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S