Artikel top billede

Lars Seier, medejer af Nustay. (Foto: Frank Lohmann Photography / Frank Lohmann)

Dansk hotelbooking-portal hæver omsætning med 700 procent på et enkelt kvartal

Den danske hotelbooking-portal Nustay, med blandt andet Lars Seier i ejerkredsen, har løftet omsætningen med 700 procent i årets tredje kvartal.

Den danske hotel-portal Nustay har haft fart på i årets tredje kvartal.

Selskabet har nemlig hævet omsætning med 706 procent.

Det skriver Ritzau.

Nustay, der blandt andet har Saxo Bank-milliardæren Lars Seier med i ejerkredsen, landede en toplinje på 27,5 millioner kroner for juli, juni og august.

Kvartalets omsætning fremgår af en handelsopdatering, og de 706 procents stigning skal ses i forhold til samme periode sidste år.

Læs også: Saxo Bank-milliardærs hotelportal mangler penge efter skuffende sommer: Søger investering på 10 millioner

Hotelbooking-platformen har landet en håndteret omsætning på 87,7 millioner kroner for årets første 9 måneder.

Efter omsætningen fra tredje kvartal blev offentliggjort, steg aktien således med 18,5 procent tirsdag.

"Nustay oplevede en "perfect storm" af udfordringer under sommerhøjsæsonen, men har samtidig været i stand til at vækste forretningen og levere positive resultater på mange af vores KPI'er, hvilket fremgår klart, af de data vi har præsenteret til markedet," siger Mathias Lundø Nielsen i en kommentar til handelsopdateringen ifølge Ritzau.

Læs også: Lars Seiers hotelportal klager til EU over internationale giganters 'ulovlige prisaftaler'




IT-JOB

Netcompany A/S

Test Consultant

Netcompany A/S

Test Consultant

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere