Skandiabankens beslutning om at invitere TDC's digitale signatur indenfor, rokker ikke en tøddel ved de øvrige bankers overbevisning om, at den digitale signatur ikke skal kunne anvendes til bankforretninger, hvor bankerne hele tiden har sværget til deres egen Net-id-løsning.
Hos Nordea siger Jesper Matthiessen, Nordeas chef for e-banking i Danmark, at Nordea fastholder sin stilling:
? Det får ikke Nordea til at ændre stilling på området, at Skandiabank laver den her aftale med TDC om brug af den digitale signatur, siger Jesper Matthiessen.
Nordea mener ikke, at TDC's digitale signatur har et tilstrækkeligt højt sikkerhedsniveau, fordi signaturen kan udstedes elektronisk og derfor ikke kræver et personligt fremmøde at få.
? Vi låner ikke penge ud til folk, som vi ikke kender og har set i øjnene, fastslår Jesper Matthiessen.
Den må gøre, som den vil
Hos Jyske Bank er holdningen, at Skandiabanken må gøre, som den vil:
? Vi har ingen planer om at følge efter Skandiabanken til TDC. Vi fokuserer på brugervenlighed og har svært ved at se det brugervenlige i en løsning som TDC's, der kræver installation af software på ens computer for at virke. Vores Net-id kan man bruge fra hvor som helst i verden, siger Frank Pedersen, direktør med ansvar for kommunikation i Jyske Bank.
Danske Bank mener lige som Jyske Bank, at Skandiabanken kan drive banken, som det passer den.
? Det står den fuldstændig frit for at vælge at bruge TDC's løsning. Vi mener, at vores løsning er den smarteste, men folk kan jo også vælge at bruge begge to, hvis det skal være, siger Jørgen Klejnstrup, direktør i Danske Bank.
I bankernes brancheorganisation Finansrådet maner man til besindelse.
? Som jeg ser det, sikrer aftalen med TDC ikke andet, end at Skandiabanken med kundens velsignelse kan få nogle oplysninger fra Toldskat. Aftalen giver ikke kunden adgang til sin bankkonto. Det kræver fortsat enten at kunden har en konto i Skandiabanken i forvejen og derfor kan identificere sig med sit netbank-id eller at vedkommende møder op i banken, siger Tina Füssel, afdelingschef i Finansrådet.