Cisco dømt til at betale 12 milliarder kroner i patent-retssag

Et mindre amerikansk firma har fået medhold i at Cisco har krænket en række af firmaets cybersikkerhedspatenter. Nu skal Cisco betale 12 milliarder kroner for overtrædelsen.

Artikel top billede

En dommer i den amerikanske stat Virginia har beodret Cisco Systems til at betale 12 milliarder kroner til firmaet Centripetal Networks, der har beskyldt Cisco for at kopiere dets cybersikkerheds-patenter.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge nyhedsbureauet skriver dommeren i sin 167 sider lange afgørelse, at det ikke var en svær afgørelse at komme til.

Dommeren kalder de beviser som Cisco fremlagde i retten for inkonsistente, og ifølge dommeren var flere af de tekniske dokumenter som Cisco fremlagde alene med til at styrke Centripetals sag.

”Cisco fremførte ikke noget objektivt og fornuftigt forsvar under retssagen,” skrev dommeren i afgørelsen ifølge Reuters.

Skabte øget omsætning

Centripetal Networks beskyldte Cisco for at krænke i alt fem af selskabets patenter, men dommeren vurderede dog, at der kun var sket en krænkelse i fire tilfælde.

Den første overtrædelse af Centripetal Networks patent skete ifølge Reuters den 20. juni 2017, og det fremgår af afgørelsen, at den nye funktionalitet var med til at øge selskabets salgg markant og blev fremhævet af Cisco i både tekniske dokumenter og i markedsføringsmateriale.

Ifølge Reuters er Cisco skuffede over afgørelsen, og selskabet overvejer nu at anke sagen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS