Cisco dømt til at betale 12 milliarder kroner i patent-retssag

Et mindre amerikansk firma har fået medhold i at Cisco har krænket en række af firmaets cybersikkerhedspatenter. Nu skal Cisco betale 12 milliarder kroner for overtrædelsen.

Artikel top billede

En dommer i den amerikanske stat Virginia har beodret Cisco Systems til at betale 12 milliarder kroner til firmaet Centripetal Networks, der har beskyldt Cisco for at kopiere dets cybersikkerheds-patenter.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge nyhedsbureauet skriver dommeren i sin 167 sider lange afgørelse, at det ikke var en svær afgørelse at komme til.

Dommeren kalder de beviser som Cisco fremlagde i retten for inkonsistente, og ifølge dommeren var flere af de tekniske dokumenter som Cisco fremlagde alene med til at styrke Centripetals sag.

”Cisco fremførte ikke noget objektivt og fornuftigt forsvar under retssagen,” skrev dommeren i afgørelsen ifølge Reuters.

Skabte øget omsætning

Centripetal Networks beskyldte Cisco for at krænke i alt fem af selskabets patenter, men dommeren vurderede dog, at der kun var sket en krænkelse i fire tilfælde.

Den første overtrædelse af Centripetal Networks patent skete ifølge Reuters den 20. juni 2017, og det fremgår af afgørelsen, at den nye funktionalitet var med til at øge selskabets salgg markant og blev fremhævet af Cisco i både tekniske dokumenter og i markedsføringsmateriale.

Ifølge Reuters er Cisco skuffede over afgørelsen, og selskabet overvejer nu at anke sagen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos