Cisco dømt til at betale 12 milliarder kroner i patent-retssag

Et mindre amerikansk firma har fået medhold i at Cisco har krænket en række af firmaets cybersikkerhedspatenter. Nu skal Cisco betale 12 milliarder kroner for overtrædelsen.

Artikel top billede

En dommer i den amerikanske stat Virginia har beodret Cisco Systems til at betale 12 milliarder kroner til firmaet Centripetal Networks, der har beskyldt Cisco for at kopiere dets cybersikkerheds-patenter.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Ifølge nyhedsbureauet skriver dommeren i sin 167 sider lange afgørelse, at det ikke var en svær afgørelse at komme til.

Dommeren kalder de beviser som Cisco fremlagde i retten for inkonsistente, og ifølge dommeren var flere af de tekniske dokumenter som Cisco fremlagde alene med til at styrke Centripetals sag.

”Cisco fremførte ikke noget objektivt og fornuftigt forsvar under retssagen,” skrev dommeren i afgørelsen ifølge Reuters.

Skabte øget omsætning

Centripetal Networks beskyldte Cisco for at krænke i alt fem af selskabets patenter, men dommeren vurderede dog, at der kun var sket en krænkelse i fire tilfælde.

Den første overtrædelse af Centripetal Networks patent skete ifølge Reuters den 20. juni 2017, og det fremgår af afgørelsen, at den nye funktionalitet var med til at øge selskabets salgg markant og blev fremhævet af Cisco i både tekniske dokumenter og i markedsføringsmateriale.

Ifølge Reuters er Cisco skuffede over afgørelsen, og selskabet overvejer nu at anke sagen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job