Stort udfald hos Slack: Døjer med forbindelsen i over seks timer

Chat-tjenesten Slack udsatte sine brugere for flere timers driftsforstyrelser.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Hoster on Unsplash)

Chat-tjenesten og samarbejdstjenesten Slack udsatte sine brugere for op til timelange udfald igennem mandag aften denne uge.

Det fremgår af selskabets statusside, som fra klokken 18:05 dansk tid meldte om ’sløvhed i både browser, mobil- samt desktop-versionen af Slack. Problemet har indflydelse på afsending og modtagelse af beskeder samt opkald,” lyder beskeden.

Slack-udfaldene fortsatte i de efterfølgende fire timer, uden at virksomheden kunne oplyse om en eventuel bedring i sigte.

Først omkring klokken 22:41 meldte selskabet om forbedrede tilstande, mens der samtidig blev fastholdt, at flere brugere fortsat ville opleve knas i forbindelsen.

Der skulle gå yderligere to timer, før Slack klokken 41 minutter over midnat kunne melde om en normaliseret drift.

Sammenbruddet kommer fem måneder efter, at tjenesten 13. maj gik i sort og ligeledes var flere timer om at fungere igen.

Slacks store driftsforstyrrelser kommer en uge efter at både Microsoft og Apple har meldt om massive udfald i en række af deres nøgletjenester.

Dem kan du læse om her:
Globalt nedbrud i Microsoft 365-kontorpakken: Flere services berørt
Dusinvis af tjenester lagt ned: Apple ramt af timelangt nedbrud

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S