Stort udfald hos Slack: Døjer med forbindelsen i over seks timer

Chat-tjenesten Slack udsatte sine brugere for flere timers driftsforstyrelser.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Hoster on Unsplash)

Chat-tjenesten og samarbejdstjenesten Slack udsatte sine brugere for op til timelange udfald igennem mandag aften denne uge.

Det fremgår af selskabets statusside, som fra klokken 18:05 dansk tid meldte om ’sløvhed i både browser, mobil- samt desktop-versionen af Slack. Problemet har indflydelse på afsending og modtagelse af beskeder samt opkald,” lyder beskeden.

Slack-udfaldene fortsatte i de efterfølgende fire timer, uden at virksomheden kunne oplyse om en eventuel bedring i sigte.

Først omkring klokken 22:41 meldte selskabet om forbedrede tilstande, mens der samtidig blev fastholdt, at flere brugere fortsat ville opleve knas i forbindelsen.

Der skulle gå yderligere to timer, før Slack klokken 41 minutter over midnat kunne melde om en normaliseret drift.

Sammenbruddet kommer fem måneder efter, at tjenesten 13. maj gik i sort og ligeledes var flere timer om at fungere igen.

Slacks store driftsforstyrrelser kommer en uge efter at både Microsoft og Apple har meldt om massive udfald i en række af deres nøgletjenester.

Dem kan du læse om her:
Globalt nedbrud i Microsoft 365-kontorpakken: Flere services berørt
Dusinvis af tjenester lagt ned: Apple ramt af timelangt nedbrud

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S