Ny analyse: Hjemmearbejde kan give milliard-besparelser

Der kan være store besparelser at hente, hvis vi begynder at arbejde hjemmefra lidt oftere.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Bench Accounting on Unsplash)

Det kan være en god forretning for samfundet, hvis danskerne begynder at arbejde mere hjemmefra, som det har været tilfælde i 2020.

Det skriver Finans med henvisning til en ny analyse fra Deloitte og tænketanken Kraka.

Ifølge analysen vll alene en dag mere om måneden, hvor den bæbare tages med hjem på hjemmekontoret betyde, at samfundet henter en gevinst på samlet set fire milliarder kroner.

Det skyldes blandt andet at hjemmearbejde fører til kortere transporttid, mindre trængsel, mindre forurening og færre trafikuheld, lyder analysen.

”Coronakrisen har været med til at nedbryde myter og accelerere trends i forhold til hjemmearbejde. Der er mange fordele ved hjemmearbejde, herunder mindre stress forbundet med rejse og transport, og samtidig er vi blevet bevidste om, hvornår det er vigtigt at mødes. Derfor ser mange virksomheder mere positivt på hjemmearbejde som følge af coronakrisen,” siger Anders Dons, nordisk direktør i Deloitte til Finans.

Går ikke udover effektiviteten

En undersøgelse fra brancheorganisationen DI viser ifølge Finans desuden, at medarbejderne er lige så effektive, når de arbejder hjemmefra.

Den danske udvikler David Heinemeier Hansson mener ligefrem, at mange mennesker vil blive langt mere effektive, hvis de arbejder hjemmefra. Noget som han selv har gjort i adskillige år.

Det fortalte han i sommer til Computerworld:

“På et kontor bliver arbejdsdagen delt op i stumper. Du har et møde klokken 9.30 og så et klokken 11.45 og igen et kl 14.30, og pludselig er dagen slut, uden at du har fået udrettet noget. Når du laver kreativt arbejde, kan du ikke bruge 45 minutter til noget. Du har brug for to, tre eller fire timers sammenhængende arbejde, hvis du skal tage de store spring,” forklarede han til Computerworld.

Læs hele interview med ham her:
Den danske it-stjerne David Heinemeier Hansson har arbejdet remote i 15 år: Derfor er det “fuldstændig forskruet” at arbejde i et storrumskontor

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job