EU kræver svar fra Amazon: ’Udspionerer I folkevalgte politikere?’

Jobopslag fra den amerikanske tech-gigant vækker bekymring hos en stribe EU-parlamentarikere.

Artikel top billede

Et jobopslag fra den amerikanske nethandelsgigant Amazon, har fået en gruppering af EU-parlamentarikere til at at efterlyse svar fra virksomheden.

Her spørges administrerende direktør Jeff Bezos direkte ind til, hvorvidt hans virksomhed udspionerer folkevalgte politikere, skriver britiske The Guardian.

Brevet, som er signeret af 37 parlamentsmedlemmer, kommer i kølvandet på afslørende jobopslag, hvor Amazon efterlyser såkaldte ’efterforsknings-analytikere’, der skal adressere ’fagbevægelsers trusler mod virksomheden’.

Udover fagbevægelser skal udvalgte politikere også monitoreres, hvis de vurderes som værende ’trusler’.

I opslagene sidestilles fagforeninger ydermere med had-grupper og terrorisme.

Amazon synes samtidig at have europæiske fagbevægelser og politikere i sigtekornet med sit opslag, da både franske og spanske sprogfærdigheder efterlyses hos de potentielle kandidater.

Selskabets jobannonce får det franske parlamentsmedlem for ’France Insoumise’ partiet, Leïla Chaibi, til at iværksætte initiativet til det åbne brev som indledes med en bekymret anklage rettet mod Amazon:

”Vi er bekymrede over, hvorvidt europæiske fagforeninger såvel som regionale, nationale og europæiske politikere er sigtet i den form for ’trusselsmonitorering’,” lyder det i brevet.

Amazon har siden fjernet de kritiserede jobopslag.

Læs også: Eksperter: Amazon vil føre til butiksdød blandt online-butikker i Danmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S