Facebook vil fjerne Holocaust-benægtende indhold

Facebook forbyder nu Holocaust-benægtende indhold på det sociale medie.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Facebook vil slette alt indhold, der benægter eller fordrejer Holocaust.

Det skriver CNBC.

Der er tale om en uvending af Facebook, da Mark Zuckerberg i 2018 fastholdt, at Facebook ikke vil fjerne Holocaust-benægtende indhold.

Men den beslutning er ændret nu.

"Vores beslutning er støttet af den veldokumenterede stigende antisemitisme globalt og den alarmerende grad af ignorance i forhold til Holocaust, særligt blandt unge mennesker," lyder det i en meddelelse fra Facebook.

Mark Zuckerberg erkender ligeledes, at han har skiftet holdning.

"Jeg har været i tvivl om balancen mellem ytringsfriheden på den ene side og den harme at tale ned eller benægte Holocausts rædsler. Min egen holdning har ændret sig, efter jeg har set data, der viser, en stigning i antisemitisk vold. Det er aldrig let at trække de rette grænser mellem, hvad der er acceptabelt, og hvad der er ikke, men i verdens nuværende tilstand, mener jeg, at dette er den rette balance," skriver Facebook-stifteren i en blogpost.

Læs også: Twitter strammer regler forud for amerikansk præsidentvalg

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job