Netcompany har ansat topdirektør der blev fyret for seksuel chikanesag: "Han dummede sig til en julefrokost"

Seks måneder efter en person med en højtstående stilling i en større dansk børsnoteret virksomhed blev fyret for et seksuelt overgreb, ansatte Netcompany den selvsamme person i et fremtrædende direktørjob.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany)

Netcompany har ansat en højtstående direktør et halvt år efter, vedkommende blev fyret som direktør i en større børsnoteret dansk virksomhed.

Fyringen, skyldtes, at vedkommende havde begået et seksuel overgreb mod en kvinde til en julefrokost i december 2016.

Alligevel ansatte Netcompany seks måneder senere vedkommende i en ny fremtrædende stilling i selskabets finansafdeling forud for Netcompanys børsnotering i 2017.

Det skriver Berlingske.

"Han dummede sig til en julefrokost", lyder det fra Netcompanys topchef, André Rogaczewski, der over for Berlingske slår fast i, at sagen ikke udgør et problem.

"Vi kendte jo godt til sagen, men vi vurderede, at han havde begået en enkeltstående fejl, som var, at han ikke overholdt det etiske regelsæt i den virksomhed, som han var ansat i," siger André Rogaczewski til til avisen.

Han understreger samtidigt, at Netcompany griber ind over for alle former for chikane og upassende adfærd.

Læs også: Trifork overtager it-konsulenthuset Nine: Her er den vilde fortælling om Nines 13-årige vækstrejse mod toppen

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision