"Hvis IoT kan spare virksomheden for en tabt gryde mayonnaise, har det en direkte og mærkbar forskel. Den er den type konkrete projekter, man bør begynde med, og så kan man bagefter gå videre til rejesalat"

"Hvis IoT kan spare virksomheden for en tabt gryde mayonnaise, har det en direkte og mærkbar forskel. Den er den type konkrete projekter, man bør begynde med, og så kan man bagefter gå videre til rejesalat."

Artikel top billede

Martin Lundsgaard, CTO og partner hos Timengo. (Foto: Kristian Septimius Krogh / Kristian Septimius Krogh)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad mayonnaise og rejesalat har at gøre med IoT
  • Indsigt i hvordan nogen i markedet ser på teknologien
  • Hvordan man bør gribe IoT-projekter an
265
1:30 min
IoT er stadig præget af en stor grad af hype.

Mange kunder finder det enormt uigennemskueligt, og der er meget forvirring. Der findes bunker af IoT-løsninger ude i hver enkelt kommune, men det er stadig lidt af en jungle og svært at få det samlet.

Det er lidt som, når jeg med min Google-telefon sætter mit smart home op – så kommer der en liste over 1.000 leverandører, jeg kan vælge at sætte produkter op fra - alt fra Ikea-lys til termostater.

Det bliver ofte uigennemskueligt at sætte

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S