"Hvis IoT kan spare virksomheden for en tabt gryde mayonnaise, har det en direkte og mærkbar forskel. Den er den type konkrete projekter, man bør begynde med, og så kan man bagefter gå videre til rejesalat"

"Hvis IoT kan spare virksomheden for en tabt gryde mayonnaise, har det en direkte og mærkbar forskel. Den er den type konkrete projekter, man bør begynde med, og så kan man bagefter gå videre til rejesalat."

Artikel top billede

Martin Lundsgaard, CTO og partner hos Timengo. (Foto: Kristian Septimius Krogh / Kristian Septimius Krogh)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad mayonnaise og rejesalat har at gøre med IoT
  • Indsigt i hvordan nogen i markedet ser på teknologien
  • Hvordan man bør gribe IoT-projekter an
265
1:30 min
IoT er stadig præget af en stor grad af hype.

Mange kunder finder det enormt uigennemskueligt, og der er meget forvirring. Der findes bunker af IoT-løsninger ude i hver enkelt kommune, men det er stadig lidt af en jungle og svært at få det samlet.

Det er lidt som, når jeg med min Google-telefon sætter mit smart home op – så kommer der en liste over 1.000 leverandører, jeg kan vælge at sætte produkter op fra - alt fra Ikea-lys til termostater.

Det bliver ofte uigennemskueligt at sætte

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S