"Hvis IoT kan spare virksomheden for en tabt gryde mayonnaise, har det en direkte og mærkbar forskel. Den er den type konkrete projekter, man bør begynde med, og så kan man bagefter gå videre til rejesalat"

"Hvis IoT kan spare virksomheden for en tabt gryde mayonnaise, har det en direkte og mærkbar forskel. Den er den type konkrete projekter, man bør begynde med, og så kan man bagefter gå videre til rejesalat."

Artikel top billede

Martin Lundsgaard, CTO og partner hos Timengo. (Foto: Kristian Septimius Krogh / Kristian Septimius Krogh)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad mayonnaise og rejesalat har at gøre med IoT
  • Indsigt i hvordan nogen i markedet ser på teknologien
  • Hvordan man bør gribe IoT-projekter an
265
1:30 min
IoT er stadig præget af en stor grad af hype.

Mange kunder finder det enormt uigennemskueligt, og der er meget forvirring. Der findes bunker af IoT-løsninger ude i hver enkelt kommune, men det er stadig lidt af en jungle og svært at få det samlet.

Det er lidt som, når jeg med min Google-telefon sætter mit smart home op – så kommer der en liste over 1.000 leverandører, jeg kan vælge at sætte produkter op fra - alt fra Ikea-lys til termostater.

Det bliver ofte uigennemskueligt at sætte

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura