"Hvis IoT kan spare virksomheden for en tabt gryde mayonnaise, har det en direkte og mærkbar forskel. Den er den type konkrete projekter, man bør begynde med, og så kan man bagefter gå videre til rejesalat"

"Hvis IoT kan spare virksomheden for en tabt gryde mayonnaise, har det en direkte og mærkbar forskel. Den er den type konkrete projekter, man bør begynde med, og så kan man bagefter gå videre til rejesalat."

Artikel top billede

Martin Lundsgaard, CTO og partner hos Timengo. (Foto: Kristian Septimius Krogh / Kristian Septimius Krogh)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad mayonnaise og rejesalat har at gøre med IoT
  • Indsigt i hvordan nogen i markedet ser på teknologien
  • Hvordan man bør gribe IoT-projekter an
265
1:30 min
IoT er stadig præget af en stor grad af hype.

Mange kunder finder det enormt uigennemskueligt, og der er meget forvirring. Der findes bunker af IoT-løsninger ude i hver enkelt kommune, men det er stadig lidt af en jungle og svært at få det samlet.

Det er lidt som, når jeg med min Google-telefon sætter mit smart home op – så kommer der en liste over 1.000 leverandører, jeg kan vælge at sætte produkter op fra - alt fra Ikea-lys til termostater.

Det bliver ofte uigennemskueligt at sætte

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S