Bog: Kom med ind i en af det 20. århundredes mest succesfulde udviklingsafdelinger

Laser, transistor og mobiltelefoni; Bell Labs havde en finger med i opfindelsen af det hele. The Idea Factory er historien om en usædvanligt produktiv, innovativ og indflydelsesrig udviklingsafdeling.

Artikel top billede

En stor del af de teknologier og redskaber, vi i dag nyder godt af, er ikke resultatet af mange års arbejde udført af geniale opfindere i en garage.

De er derimod resultatet af geniale opfinderes arbejde i udviklingsafdelingen under teleselskabet AT&T, der bar navnet Bell Labs og som eksisterede i cirka 60 år op til 1980'erne.

I The Idea Factory fortæller historiker og videnskabsjournalist Jon Gertner historien om nogle af de talrige teknologier, der så dagens lys i Bell Labs, lige fra laser og transistor til mobiltelefoni. Men også om nogle af de undertiden ret specielle personer, der stod bag opfindelserne.

Det er en fascinerende og tankevækkende bog, der trækker linjerne op og giver et bud på, hvordan en lang række af det 20. århundredes mest indflydelsesrige teknologiske koncepter kom ud over rampen.

Eller, som Walther Isaacson – der blandt skrev den nok bedste biografi om Steve Jobs, konstaterer om bogen: ”Filled with colorful characters and inspiring lessons. The Idea Factory explores one of the most critical issues of our time: What causes innovation?”

Titel: The Idea Factory. Forfatter: Jon Gertner

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S