Bog: Kom med ind i en af det 20. århundredes mest succesfulde udviklingsafdelinger

Laser, transistor og mobiltelefoni; Bell Labs havde en finger med i opfindelsen af det hele. The Idea Factory er historien om en usædvanligt produktiv, innovativ og indflydelsesrig udviklingsafdeling.

Artikel top billede

En stor del af de teknologier og redskaber, vi i dag nyder godt af, er ikke resultatet af mange års arbejde udført af geniale opfindere i en garage.

De er derimod resultatet af geniale opfinderes arbejde i udviklingsafdelingen under teleselskabet AT&T, der bar navnet Bell Labs og som eksisterede i cirka 60 år op til 1980'erne.

I The Idea Factory fortæller historiker og videnskabsjournalist Jon Gertner historien om nogle af de talrige teknologier, der så dagens lys i Bell Labs, lige fra laser og transistor til mobiltelefoni. Men også om nogle af de undertiden ret specielle personer, der stod bag opfindelserne.

Det er en fascinerende og tankevækkende bog, der trækker linjerne op og giver et bud på, hvordan en lang række af det 20. århundredes mest indflydelsesrige teknologiske koncepter kom ud over rampen.

Eller, som Walther Isaacson – der blandt skrev den nok bedste biografi om Steve Jobs, konstaterer om bogen: ”Filled with colorful characters and inspiring lessons. The Idea Factory explores one of the most critical issues of our time: What causes innovation?”

Titel: The Idea Factory. Forfatter: Jon Gertner

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Beredskabsstyrelsen

    Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS