Bog: Kom med ind i en af det 20. århundredes mest succesfulde udviklingsafdelinger

Laser, transistor og mobiltelefoni; Bell Labs havde en finger med i opfindelsen af det hele. The Idea Factory er historien om en usædvanligt produktiv, innovativ og indflydelsesrig udviklingsafdeling.

Artikel top billede

En stor del af de teknologier og redskaber, vi i dag nyder godt af, er ikke resultatet af mange års arbejde udført af geniale opfindere i en garage.

De er derimod resultatet af geniale opfinderes arbejde i udviklingsafdelingen under teleselskabet AT&T, der bar navnet Bell Labs og som eksisterede i cirka 60 år op til 1980'erne.

I The Idea Factory fortæller historiker og videnskabsjournalist Jon Gertner historien om nogle af de talrige teknologier, der så dagens lys i Bell Labs, lige fra laser og transistor til mobiltelefoni. Men også om nogle af de undertiden ret specielle personer, der stod bag opfindelserne.

Det er en fascinerende og tankevækkende bog, der trækker linjerne op og giver et bud på, hvordan en lang række af det 20. århundredes mest indflydelsesrige teknologiske koncepter kom ud over rampen.

Eller, som Walther Isaacson – der blandt skrev den nok bedste biografi om Steve Jobs, konstaterer om bogen: ”Filled with colorful characters and inspiring lessons. The Idea Factory explores one of the most critical issues of our time: What causes innovation?”

Titel: The Idea Factory. Forfatter: Jon Gertner

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S