Morgen-briefing: Om små tre år kan IT-Universitetet levere eftertragtede eksperter i data science / Trafikalarmen Saphe satser på det tyske marked efter hård corona-tid / SAP-firmaet Boyum IT Solutions får ny ejer

Morgen-briefing: Om små tre år kan IT-Universitetet levere eftertragtede eksperter i data science / Trafikalarmen Saphe satser på det tyske marked efter hård corona-tid / SAP-firmaet Boyum IT Solutions får ny ejer / Boozt.com stepper up i kampen mod Amazon / Konflikten mellem Kina og USA kan gavne Intel / Var det noget med en gratis weekend med Netflix?

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings. Så blev det torsdag, og her det seneste morgen-epos fra den fremskudte lyttepost på Amager. Niels Veileborg sad ved tasterne.

Om små tre år kan IT-Universitetet levere eftertragtede eksperter i data science

Fra næste sommer bliver det muligt at tage en to-årig cand.scient. i Data Science på IT-Universitetet. De kommende kandidater bliver stærkt eftertragtede i erhvervslivet, som skriger på specialister, der kan trække værdifuld viden ud af store datamængder.

"Data Science-kompetencer er utrolig efterspurgte i næsten alle brancher, fra banksektoren til sundhedsområdet og detailhandel. De virksomheder, vi er i kontakt med, beskriver stor efterspørgsel efter kandidater i Data Science,” fortæller Peter Sestoft, institutleder for datalogi på IT-Universitetet.

Den nye kandidatuddannelse bygger ovenpå ITU’s Data Science-bacheloruddannelse, som har været udbudt siden 2017. ITU bliver det første universitet i Danmark, hvor man kan tage en sammenhængende, fem-årig uddannelse i Data Science, skriver IT-universitetet til Computerworld.

Trafikalarmen Saphe satser på det tyske marked efter hård corona-tid

Den danskudviklede trafikalarm Saphe, som sidder i 700.000 danske biler, har haft det hårdt under corona-pandemien med kraftigt fald i salg og overskud. Nu går selskabet benhårdt efter en lancering på det tyske marked. Det skriver Finans.

Saphe har landet en dataaftale med Blitzer, som angiveligt er en af de største trafikapps i Tyskland.

“Tyskland er et kæmpe marked med 50 millioner biler. Vi samarbejder samtidig allerede med den største trafikapp i Benelux-landene, og da mange tyskere bor i det vestlige Tyskland og også krydser grænserne, gør det os attraktive,” siger stifteren af Saphe, Freddy Sørensen, til Finans.

SAP-firmaet Boyum IT Solutions får ny ejer

Boyum IT Solutions, der de seneste fire år har været ejet af GRO Capital og Mikael Boyum, er solgt til Volpi Capital, fremgår det af en pressemeddelelse.

Boyum IT Solutions, der arbejder med SAP Business One, har nu over 8.500 mindre og mellemstore virksomheder som kunder i mere end 110 lande via et netværk med over 650 partnere.

Boozt.com stepper up i kampen mod Amazon

Modetøjs-sitet Boozt.com, som har danske aner, stepper nu op i den kommende nordiske konkurrencen med Amazon. Boozt satser nu på at blive den største forhandler af boligtilbehør i Norden. Det skriver Børsen.

Boozt.com omsatte sidste år for 2,4 milliarder kroner - 450 millioner mere end året før. ATP, Sampension og Friheden Invest er blandt de større ejere.

Konflikten mellem Kina og USA kan gavne Intel

Intel og andre tech-firmaer kan ende med at få gavn af den igangværende konflikt mellem USA og Kina, mener Intels topchef Bob Swan.

“Kina er et stort marked for os, men på samme tid er en bredere rolle inden for 5G-infrastrukturen også en stor mulighed for Intel,” sagde han ved Wall Street Journals teknologikonference forleden, skriver Ritzau Finans.

Var det noget med en gratis weekend med Netflix?

Streaminggiganten Netflix overvejer at tilbyde 48 timers gratis streaming af indholdet som et markedsføringsstunt. Det skriver mediet Protocol.com.

I første omgang tester Netflix fremgangsmåden i Indien, og flere lande kan følge efter, fortalte selskabets COO Greg Peters i forbindelse med offentliggørelsen af Netflix’ seneste kvartalsregnskab.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du skabe sammenhæng mellem IT-systemer, data og processer i PET?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks