Tesla sætter omsætningsrekord og tjener gode penge på salg af forurenings-kvoter

Teslas seneste kvartalsregnskab viser rekordomsætning og overskud for femte kvartal i streg.

Artikel top billede

Teslas omsætning i seneste kvartal nåede 8,8 milliarder dollars svarende til godt 55 milliarder kroner.

Selskabet fastholder desuden sit mål om at producere og levere en halv million biler i 2020, hvilket betyder, at Tesla skal have den tunge fod på speederen for at nå det. Det skriver Reuters.

Produktionsmålet for 2021 er mellem 840.000 og en million biler, fremgik det af bemærkninger fra topchef Elon Musk i forbindelse med regnskabet.

Overskuddet i kvartalet blev på 331 millioner dollar svarende til godt to milliarder kroner.

Her er det værd at bemærke, at Teslas indtægter fra salg af forurenings-kvoter til andre bilproducenter udgjorde 397 millioner dollar - altså næsten 2,5 milliarder kroner, så uden disse indtægter havde Tesla haft underskud i kvartalet.

Tesla har haft store indtægter på salg af forureningskvoter, siden Californien og flere andre amerikanske stater kraftigt øgede den tvungne andel af bilproducenternes salg af biler, som ikke må foretage nogen form for udledning af forurening - el-biler eksempelvis.

Denne indtægtskilde ventes at tørre ud i takt med, at Teslas konkurrenter introducerer elbiler i større mængder.

Annonce

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Spillehallen.dk ApS

Systemadministrator til Spillehallen.dk

Midtjylland

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Europa vil have kontrol over sine data. Men har din virksomhed styr på sine egne?

Når salg, marketing og service kun ser dele af kundebilledet, risikerer virksomheden at miste overblik og kunder. AI kan forstærke problemet.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S