Cyberkriminelle lammede Telenor med DDoS-angreb: Ville afpresse selskabet for millioner

Norske Telenors hjemmeside og e-mail-tjeneste er blevet lagt ned af cyberkriminelle, der kræver at få udbetalt en sum i bitcoin, hvis selskabet ikke vil rammes igen.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Den norske telegigant Telenor blev den 12. oktober ramt af et stort cyberangreb, hvor selskabet blev afkrævet millioner af kroner i løsepenge.

Ifølge selskabet er det den cyberkriminelle-gruppering Lazarus Group, der er mistænkt for at stå bag angrebet mod Telenor samt en række andre lignende angreb mod virksomheder over hele verden.

Læs også: Europol: Her er de største cyber-trusler mod Europa

Stod på i tre timer

Angrebet mod Telenor var et denial of service-angreb - også kendt som et DDoS-angreb - hvor man forsøger at overbelaste offerets it-systemer ved at sende store mængder trafik afsted mod dem.

Telenor oplyser, at trafik i et omfang af 400 gbps blev rettet mod selskabets systemer i en periode på tre timer.

Angrebet fik den konsekvens, at blandt andet Telenors hjemmeside, selskabets e-mails-service og en række andre tjenester var utilgængelig.

Telenors kerneydelser var til gengæld uberørte af angrebet. Selskabets mobilnet og bredbånds-net gik således fri, og dermed kunne Telenor-kunderne på trods af angrebet ufortrødent fortsætte med at surfe, ringe og sende sms-beskeder.

“Vi har gode rutiner for at håndtere DDoS-angreb uden store konsekvenser. Den måde, et angreb på netop DNS-infrastrukturen bliver håndteret på, har dog nogle bivirkninger, men vi kigger hele tiden på, hvordan vi kan forbedrer håndteringen,” lyder det fra Telenors norske topchef Petter-Børre Furberg i en pressemeddelelse.

Kræver 20 bitcoin

Kort tid efter angrebet opdagede Telenor et trusselsbrev, hvor det blev oplyst, at angrebet blot var en forsmag på, hvad der ellers vil ramme selskabet.

Bagmændene kræver således, at Telenor betaler 20 bitcoin til bagmændene, hvilket svarer til cirka 2 millioner norske kroner eller 1,6 millioner danske koner, hvis selskabet ikke vil rammes igen.

Telenor oplyser, at selskabet vil anmelde angrebet til politiet.

Du kan læse mere om hændelsen hos Telenor her.

Læs også:
Telenor henter flere kunder, men tjener færre penge på roaming

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos