Cyberkriminelle lammede Telenor med DDoS-angreb: Ville afpresse selskabet for millioner

Norske Telenors hjemmeside og e-mail-tjeneste er blevet lagt ned af cyberkriminelle, der kræver at få udbetalt en sum i bitcoin, hvis selskabet ikke vil rammes igen.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Den norske telegigant Telenor blev den 12. oktober ramt af et stort cyberangreb, hvor selskabet blev afkrævet millioner af kroner i løsepenge.

Ifølge selskabet er det den cyberkriminelle-gruppering Lazarus Group, der er mistænkt for at stå bag angrebet mod Telenor samt en række andre lignende angreb mod virksomheder over hele verden.

Læs også: Europol: Her er de største cyber-trusler mod Europa

Stod på i tre timer

Angrebet mod Telenor var et denial of service-angreb - også kendt som et DDoS-angreb - hvor man forsøger at overbelaste offerets it-systemer ved at sende store mængder trafik afsted mod dem.

Telenor oplyser, at trafik i et omfang af 400 gbps blev rettet mod selskabets systemer i en periode på tre timer.

Angrebet fik den konsekvens, at blandt andet Telenors hjemmeside, selskabets e-mails-service og en række andre tjenester var utilgængelig.

Telenors kerneydelser var til gengæld uberørte af angrebet. Selskabets mobilnet og bredbånds-net gik således fri, og dermed kunne Telenor-kunderne på trods af angrebet ufortrødent fortsætte med at surfe, ringe og sende sms-beskeder.

“Vi har gode rutiner for at håndtere DDoS-angreb uden store konsekvenser. Den måde, et angreb på netop DNS-infrastrukturen bliver håndteret på, har dog nogle bivirkninger, men vi kigger hele tiden på, hvordan vi kan forbedrer håndteringen,” lyder det fra Telenors norske topchef Petter-Børre Furberg i en pressemeddelelse.

Kræver 20 bitcoin

Kort tid efter angrebet opdagede Telenor et trusselsbrev, hvor det blev oplyst, at angrebet blot var en forsmag på, hvad der ellers vil ramme selskabet.

Bagmændene kræver således, at Telenor betaler 20 bitcoin til bagmændene, hvilket svarer til cirka 2 millioner norske kroner eller 1,6 millioner danske koner, hvis selskabet ikke vil rammes igen.

Telenor oplyser, at selskabet vil anmelde angrebet til politiet.

Du kan læse mere om hændelsen hos Telenor her.

Læs også:
Telenor henter flere kunder, men tjener færre penge på roaming

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S