Slut med tocifrede vækstrater for Huawei

Omstridte Huawei har været vant til tocifrede vækstrater, men det seneste kvartal er en anden historie.

Artikel top billede

Den omstridte kinesiske techgigant Huawei siger - i hvert fald foreløbig - farvel til tocifrede vækstrater, som selskabet ellers har været forvænt med. Det skriver Reuters.

Omsætningen steg i tredje kvartal med 3,7 procent. Totalt landede omsætningen i de tre første kvartaler af 2020 på 771,3 milliarder yuan svarende til cirka 727 milliarder kroner.

Ifølge Huawei er der tale om en omsætningsvækst på 9,9 procent i forhold til samme periode sidste år. Indtjeningsmarginen faldt dog til 8 procent mod 8,7 procent.

Huawei er ramt både af corona-pandemien og amerikanske sanktioner. Huawei har tidligere meldt ud, at selskabet må stoppe produktionen af high-end Kirin-chips på grund af sanktionerne, og det forventes, at Huawei løber tør for chips til næste år.

Huaweis salg er ifølge selskabet selv præget af stor indenlandsk efterspørgsel på grund af frygt for ikke at kunne købe nye modeller. Til gengæld falder omsætningen uden for Kinas grænser delvist på grund af USA’s sanktioner, som betyder, at Huawei ikke som hidtil kan benytte Google Android.

Huawei overvejer at sælge dele af sit lavpris-subbrand Honor, som potentielt kan indbringe 25 milliarder yuan svarende til omkring 24 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job