Slut med tocifrede vækstrater for Huawei

Omstridte Huawei har været vant til tocifrede vækstrater, men det seneste kvartal er en anden historie.

Artikel top billede

Den omstridte kinesiske techgigant Huawei siger - i hvert fald foreløbig - farvel til tocifrede vækstrater, som selskabet ellers har været forvænt med. Det skriver Reuters.

Omsætningen steg i tredje kvartal med 3,7 procent. Totalt landede omsætningen i de tre første kvartaler af 2020 på 771,3 milliarder yuan svarende til cirka 727 milliarder kroner.

Ifølge Huawei er der tale om en omsætningsvækst på 9,9 procent i forhold til samme periode sidste år. Indtjeningsmarginen faldt dog til 8 procent mod 8,7 procent.

Huawei er ramt både af corona-pandemien og amerikanske sanktioner. Huawei har tidligere meldt ud, at selskabet må stoppe produktionen af high-end Kirin-chips på grund af sanktionerne, og det forventes, at Huawei løber tør for chips til næste år.

Huaweis salg er ifølge selskabet selv præget af stor indenlandsk efterspørgsel på grund af frygt for ikke at kunne købe nye modeller. Til gengæld falder omsætningen uden for Kinas grænser delvist på grund af USA’s sanktioner, som betyder, at Huawei ikke som hidtil kan benytte Google Android.

Huawei overvejer at sælge dele af sit lavpris-subbrand Honor, som potentielt kan indbringe 25 milliarder yuan svarende til omkring 24 milliarder kroner.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job