Slut med tocifrede vækstrater for Huawei

Omstridte Huawei har været vant til tocifrede vækstrater, men det seneste kvartal er en anden historie.

Artikel top billede

Den omstridte kinesiske techgigant Huawei siger - i hvert fald foreløbig - farvel til tocifrede vækstrater, som selskabet ellers har været forvænt med. Det skriver Reuters.

Omsætningen steg i tredje kvartal med 3,7 procent. Totalt landede omsætningen i de tre første kvartaler af 2020 på 771,3 milliarder yuan svarende til cirka 727 milliarder kroner.

Ifølge Huawei er der tale om en omsætningsvækst på 9,9 procent i forhold til samme periode sidste år. Indtjeningsmarginen faldt dog til 8 procent mod 8,7 procent.

Huawei er ramt både af corona-pandemien og amerikanske sanktioner. Huawei har tidligere meldt ud, at selskabet må stoppe produktionen af high-end Kirin-chips på grund af sanktionerne, og det forventes, at Huawei løber tør for chips til næste år.

Huaweis salg er ifølge selskabet selv præget af stor indenlandsk efterspørgsel på grund af frygt for ikke at kunne købe nye modeller. Til gengæld falder omsætningen uden for Kinas grænser delvist på grund af USA’s sanktioner, som betyder, at Huawei ikke som hidtil kan benytte Google Android.

Huawei overvejer at sælge dele af sit lavpris-subbrand Honor, som potentielt kan indbringe 25 milliarder yuan svarende til omkring 24 milliarder kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job