Twitter og Det Hvide Hus afviser hack af Donald Trumps-konto

Historien om, at en hollandsk sikkerhedsekspert har gættet Donald Trumps uopfindsomme kodeord til Twitter, holder ikke vand, lyder det fra både Twitter og Det Hvide Hus.

Artikel top billede

(Foto: Det Hvide Hus/Shealah Craighead)

En hollandsk sikkerhedsekspert hævder, at han har hacket den amerikanske præsident Donald Trumps twitter-konto.

Men den historie bliver ifølge amerikanske The Verge nu afvist af både Twitter og Det Hvide Hus.

Sikkerhedseksperten Victor Gevers har ifølge den hollandske avis De Volkskrant tilsyneladende gættet sig frem til Trumps kodeord var Maga2020.

Et opsigtsvækkende uopfindsomt kodeord, fordi Maga er en ofte brugt forkortelsen for Donald Trumps kampagneslogan Make America Great Again.

Ifølge mediet brugte Trump hellere kke to-faktor-sikkerhed.

Læs også: Trumps Twitter-konto hacket ved et hurtigt gæt på adgangskoden

Twitter: Intet understøtter historien
Men Twitter oplyser nu til det amerikanske medie The Verge, at selskabet ikke har set nogen tegn på, at historien skulle være korrekt.

“Vi har ikke fundet nogen beviser, der understøtter de påstande, som er blevet bragt i en artikel i Holland i dag,” lyder det ifølge The Verge fra en talsperson fra Twitter.

Fra talspersonen lyder det desuden:

“Vi er proaktive i at implementere sikkerhedsforanstaltninger for højprofilerede valg-relaterede konti.”

Det Hvide Hus er endnu mere håndfaste afvisningen.

“Det er absolut ikke sandt,” siger Jude Deere, vicepressechef i Det Hvide Hus, og tilføjer til The Verge

“Men vi kommentere ikke på sikkerhedsprocedure, der er relateret til præsidents sociale medier.”

Læs også:
Disse seks hackere stod bag angreb på to præsidentvalg, OL i Sydkorea og nedlukningen af Ukraines elnet

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job