Twitter og Det Hvide Hus afviser hack af Donald Trumps-konto

Historien om, at en hollandsk sikkerhedsekspert har gættet Donald Trumps uopfindsomme kodeord til Twitter, holder ikke vand, lyder det fra både Twitter og Det Hvide Hus.

Artikel top billede

(Foto: Det Hvide Hus/Shealah Craighead)

En hollandsk sikkerhedsekspert hævder, at han har hacket den amerikanske præsident Donald Trumps twitter-konto.

Men den historie bliver ifølge amerikanske The Verge nu afvist af både Twitter og Det Hvide Hus.

Sikkerhedseksperten Victor Gevers har ifølge den hollandske avis De Volkskrant tilsyneladende gættet sig frem til Trumps kodeord var Maga2020.

Et opsigtsvækkende uopfindsomt kodeord, fordi Maga er en ofte brugt forkortelsen for Donald Trumps kampagneslogan Make America Great Again.

Ifølge mediet brugte Trump hellere kke to-faktor-sikkerhed.

Læs også: Trumps Twitter-konto hacket ved et hurtigt gæt på adgangskoden

Twitter: Intet understøtter historien
Men Twitter oplyser nu til det amerikanske medie The Verge, at selskabet ikke har set nogen tegn på, at historien skulle være korrekt.

“Vi har ikke fundet nogen beviser, der understøtter de påstande, som er blevet bragt i en artikel i Holland i dag,” lyder det ifølge The Verge fra en talsperson fra Twitter.

Fra talspersonen lyder det desuden:

“Vi er proaktive i at implementere sikkerhedsforanstaltninger for højprofilerede valg-relaterede konti.”

Det Hvide Hus er endnu mere håndfaste afvisningen.

“Det er absolut ikke sandt,” siger Jude Deere, vicepressechef i Det Hvide Hus, og tilføjer til The Verge

“Men vi kommentere ikke på sikkerhedsprocedure, der er relateret til præsidents sociale medier.”

Læs også:
Disse seks hackere stod bag angreb på to præsidentvalg, OL i Sydkorea og nedlukningen af Ukraines elnet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S