Twitter og Det Hvide Hus afviser hack af Donald Trumps-konto

Historien om, at en hollandsk sikkerhedsekspert har gættet Donald Trumps uopfindsomme kodeord til Twitter, holder ikke vand, lyder det fra både Twitter og Det Hvide Hus.

Artikel top billede

(Foto: Det Hvide Hus/Shealah Craighead)

En hollandsk sikkerhedsekspert hævder, at han har hacket den amerikanske præsident Donald Trumps twitter-konto.

Men den historie bliver ifølge amerikanske The Verge nu afvist af både Twitter og Det Hvide Hus.

Sikkerhedseksperten Victor Gevers har ifølge den hollandske avis De Volkskrant tilsyneladende gættet sig frem til Trumps kodeord var Maga2020.

Et opsigtsvækkende uopfindsomt kodeord, fordi Maga er en ofte brugt forkortelsen for Donald Trumps kampagneslogan Make America Great Again.

Ifølge mediet brugte Trump hellere kke to-faktor-sikkerhed.

Læs også: Trumps Twitter-konto hacket ved et hurtigt gæt på adgangskoden

Twitter: Intet understøtter historien
Men Twitter oplyser nu til det amerikanske medie The Verge, at selskabet ikke har set nogen tegn på, at historien skulle være korrekt.

“Vi har ikke fundet nogen beviser, der understøtter de påstande, som er blevet bragt i en artikel i Holland i dag,” lyder det ifølge The Verge fra en talsperson fra Twitter.

Fra talspersonen lyder det desuden:

“Vi er proaktive i at implementere sikkerhedsforanstaltninger for højprofilerede valg-relaterede konti.”

Det Hvide Hus er endnu mere håndfaste afvisningen.

“Det er absolut ikke sandt,” siger Jude Deere, vicepressechef i Det Hvide Hus, og tilføjer til The Verge

“Men vi kommentere ikke på sikkerhedsprocedure, der er relateret til præsidents sociale medier.”

Læs også:
Disse seks hackere stod bag angreb på to præsidentvalg, OL i Sydkorea og nedlukningen af Ukraines elnet

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect