Nyt gratisværktøj skal sikre danske virksomheder bedre mod hackere

Danske virksomheder kan nu kaste sig over et helt nyt og gratis værktøj, der skal hjælpe med at styrke it-sikkerheden i Danmark blandt private virksomheder og offentlige organisationer.

Artikel top billede

En række offentlige og private organisationer lancerer mandag et nyt værktøj, der skal løfte it-sikkerheden hos danske virksomheder.

Sammen med DKHostmaster får danske virksomheder mulighed for at se, om de har tjek på helt basale it-sikkerhedstiltag for deres e-mailadresser og domæner.

Selvom det virker simpelt, så er netop de to områder stadig ikke på plads hos en række danske virksomheder og offentlige myndigheder.

Senest har Computerworld fortalt, hvordan flere statslige myndigheder ikke lever op til de minimumskrav Digitaliseringsstyrelsen kræver af dem.

Læs mere her: Kun 25 procent af de danske myndigheder lever op til minimumskrav om it-sikkerhed: Se listen her

Det nye værktøj er samlet med råd og vejledning på hjemmesiden sikkerpånettet.dk.

"Med det nye værktøj er det ikke længere tidskrævende og omkostningstungt for virksomheder at styrke IT-sikkerheden. Ved at besøge sikkerpånettet.dk er det nemt at teste den nuværende sikkerhed på ens hjemmeside. Værktøjet fortæller, om der er mangler i sikkerheden – og i så fald hvilke," lyder det fra Jakob Truelsen administrerende direktør hos domæneadministratoren DK Hostmaster i en meddelelse.

Behov for at løfte grundniveauet

Sammen med DK Hostmaster er det blandt andet DI, Dansk Erhverv, SMV Danmark, Forbrugerrådet Tænk, der har lanceret den nye tjeneste.

Derudover er Center for Cybersikkerhed også en del af det nye værktøjer.

Chef for Center for Cybersikkerhed, Thomas Lund-Sørensen understreger, at der er et stort behov for at få en bedre sikkerhed blandt de danske virksomheder.

"Der er brug for et løft af grundniveauet for it-sikkerhed hos danske virksomheder. Mange oplever, at det er både svært og ressourcekrævende at sikre sig væsentligt mod cyberkriminalitet. Det nye værktøj, som DK Hostmaster lancerer, gør det tilgængeligt for flere at rette op på internetsikkerheden. Det er et vigtigt skridt på vejen og derfor meget velkomment," lyder det fra Thomas Lund-Sørensen.

Gratisværktøjet kan tjekke om virksomhedernes hjemmesider og emailadresser lever op til en række krav, som om man anvender Https, Dmarc og DNSSEC.

Desuden giver det en række anbefalinger til, hvordan man kommer i mål med at sikre virksomhedens digitale tilstedeværelse.

"Med den her platform har det aldrig været nemmere for virksomheder at tage ansvar. Så vi håber virkelig, at der er mange virksomheder, der vil gøre brug af værktøjet, så vi sammen kan vinde kampen mod den stigende cyberkriminalitet og spare danskerne og danske virksomheder for tabte penge og ærgrelser," siger Jakob Truelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S