One.com fortsætter massiv opkøbsbølge: Køber sjette selskab på halvandet år

One.com gennemfører sit sjette opkøb på halvandet år.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Det danskstiftede hostingselskab One.com har været på massivt opkøbstogt, siden kapitalfonden Cinven i februar 2019 overtog majoriteten af selskabet.

Siden dengang har One.com købt fem selskaber på halvandet år, og opkøbsbølgen fortsætter yderligere nu med et sjette opkøb.

Så sent som i i midten af oktober meddelte selskabets topchef, topchef, Stephan Wolfram, at flere opkøb var på vej.

Og som nævnt er det sjette opkøb i løbet af de seneste halvandet år nu en realitet.

One.com overtager nemlig 100 procent af aktierne i det finske web-hosting selskab Zoner Oy.

Det er One.coms første opkøb i Finland.

Det oplyser selskabet i en meddelelse til Computerworld.

"Zoner har vist en imponerende høj vækstrate over det seneste år. Sammen med deres attraktive produktportefølje, gør det dem til en særdeles interessant investering for os," udtaler Stephan Wolfram i meddelelsen, der fortsætter:

"Det finske marked minder på mange måder meget om de andre Nordeuropæiskske lande, hvor vi i dag er førende, og vi ser derfor dette køb som en god mulighed for nu også at etablere os i Finland og dermed stå endnu stærkere på det Nordeuropæiske marked, når det gælder hosting og webservices."

Læs mere her: One.com har købt fem selskaber på halvandet år: Flere opkøb kan være på vej

One.com købte Larsen Data i juni

Hos Zoner Oy glæder man sig ligeledes over aftalen.

"One.com er en forretning, vi altid har beundret, og vi er meget begejstrede for nu at kunne fortsætte vores videre rejse sammen med en så stærk spiller, der medbringer en tung erfaring fra en lang række andre Nordeuropæiske lande," lyder fra selskabets topchef, Toni Claren, i meddelelsen.

One.coms seks seneste opkøb fordeler sig på Norge, Holland, Danmark og nu også Finland.

Før købet af Zoner Oy kunne Computerworld i juli fortælle, at One.com havde købt danske Larsen Data, der siden 2001 har varetaget driften af GratisDNS.dk.

Nu fortsætter One.com, der i 2002 blev stiftet i Danmark af Jacob Jensen, altså med at konsolidere sig på det europæiske hostingmarked.

Det kan du læse mere om her: One.com fortsætter massiv opkøbsbølge og køber Larsen Data

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen