One.com fortsætter massiv opkøbsbølge: Køber sjette selskab på halvandet år

One.com gennemfører sit sjette opkøb på halvandet år.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Det danskstiftede hostingselskab One.com har været på massivt opkøbstogt, siden kapitalfonden Cinven i februar 2019 overtog majoriteten af selskabet.

Siden dengang har One.com købt fem selskaber på halvandet år, og opkøbsbølgen fortsætter yderligere nu med et sjette opkøb.

Så sent som i i midten af oktober meddelte selskabets topchef, topchef, Stephan Wolfram, at flere opkøb var på vej.

Og som nævnt er det sjette opkøb i løbet af de seneste halvandet år nu en realitet.

One.com overtager nemlig 100 procent af aktierne i det finske web-hosting selskab Zoner Oy.

Det er One.coms første opkøb i Finland.

Det oplyser selskabet i en meddelelse til Computerworld.

"Zoner har vist en imponerende høj vækstrate over det seneste år. Sammen med deres attraktive produktportefølje, gør det dem til en særdeles interessant investering for os," udtaler Stephan Wolfram i meddelelsen, der fortsætter:

"Det finske marked minder på mange måder meget om de andre Nordeuropæiskske lande, hvor vi i dag er førende, og vi ser derfor dette køb som en god mulighed for nu også at etablere os i Finland og dermed stå endnu stærkere på det Nordeuropæiske marked, når det gælder hosting og webservices."

Læs mere her: One.com har købt fem selskaber på halvandet år: Flere opkøb kan være på vej

One.com købte Larsen Data i juni

Hos Zoner Oy glæder man sig ligeledes over aftalen.

"One.com er en forretning, vi altid har beundret, og vi er meget begejstrede for nu at kunne fortsætte vores videre rejse sammen med en så stærk spiller, der medbringer en tung erfaring fra en lang række andre Nordeuropæiske lande," lyder fra selskabets topchef, Toni Claren, i meddelelsen.

One.coms seks seneste opkøb fordeler sig på Norge, Holland, Danmark og nu også Finland.

Før købet af Zoner Oy kunne Computerworld i juli fortælle, at One.com havde købt danske Larsen Data, der siden 2001 har varetaget driften af GratisDNS.dk.

Nu fortsætter One.com, der i 2002 blev stiftet i Danmark af Jacob Jensen, altså med at konsolidere sig på det europæiske hostingmarked.

Det kan du læse mere om her: One.com fortsætter massiv opkøbsbølge og køber Larsen Data

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS