Samsung leverer modsætningsfyldt regnskab: Overskud dykker trods rivende udvikling

Den sydkoreanske tech-kæmpe leverer et formidabelt regnskab, hvor det samtidig maner til besindighed.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den sydkoreanske tech-kæmpe Samsung kan – til trods for den verdensomspændende pandemi - præsentere en omsætningsrekord i sit seneste regnskab.

Men alligevel øjner selskabet mørke skyer i horisonten.

I kvartalsrapporten for månederne fra juli til september 2020, kan koncernen mønstre en omsætning på hele 66.960 milliarder koreanske won, svarende til 376 milliarder kroner.

En ny rekord for selskabet, som forklares med, at der i tredje kvartal af 2020 blev indhentet efterspørgsel fra det restriktionsramte andet kvartal 2020.

Særligt mobilsalget er gået frem i det netop afsluttede kvartal, hvor virksomheden kan præstere en fremgang på 59 procent i styksalget i forhold til samme periode året før.

Meget af den fremgang tilskrives også Huaweis svindende markedsandele på grund af amerikanske handelsrestriktioner, skriver Reuters.

Sløje udsigter

Til trods for de positive takter forudser virksomheden, at overskuddet vil dale i fremtiden.

”Den globale efterspørgsel ser ud til at vokse, men der er store usikkerheder forbundet med udsigter til flere bølger af covid-pandemien,” noterer selskabets vice-præsident Ben Suh i regnskabsrapporten.

Usikkerheden styrkes af, at der regnes med at være et dalende behov for server-komponenter samt en øget konkurrence i smartphone-branchen, hvorfor virksomheden nedjusterer sine forventninger til bundlinjen i det kommende kvartal.

Læs også: Intel sælger ud: Sydkoreanere køber Intels NAND-forretning for 75 milliarder kroner

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S