Dansk direktør for det tidligere FortConsult stopper: Ejer udpeger ny europæisk direktør

NCC Group, der indtil for nyligt var kendt som FortConsult i Danmark, har fået ny europæisk direktør. Samtidig meddeler den danske direktør, at han stopper på posten.

Artikel top billede

(Foto: BUROJANTZEN)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se den nye direktør for den britiske it-sikkerhedskoncern
  • Læs hvad den tidligere danske direktør nu skal
490
2:30 min
Tomas Sørensen-Boye stopper som direktør for den danske del af it-sikkerhedsgiganten NCC Group.

Koncernen købte i 2014 den danske sikkerhedsvirksomhed FortConsult, og skiftede for nyligt navn til det samme som moderselskabet.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune