It-projekter dumper (også) med et brag i den private sektor

Bevågenheden om fejlslagne it-projekter i den offentlige sektor er stor, men det betyder ikke, at alt kører på velpolerede skinner i den private sektor, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

Mens det ofte er de offentlige organisationer, der underlagt offentlighedsloven står for skud, når it-projekter ikke fører til de forventede resultater, har private virksomheder ofte lidt lettere ved at køre under radaren.

Men måske ikke helt overraskende, volder it-projekter også problemer i den private sektor.

En ny undersøgelse viser nemlig, at kun hvert tredje it-projekt både i den private og offentlige sektor slet ikke giver den værdi, der var stillet i udsigt.

Det skriver Finans.

Undersøgelsen handler mere konkret om brugen af business cases og er baseret på 1.250 svar.

Bag den står Martin J. Ernst, der er specialist i it-projekter og den tilhørende business case og tilknyttet IT-Universitetet som ekstern lektor.

Hans konklusion er, at problemer og manglende gevinster i it-projekter er lige så udtalt i den private sektor som i den offentlige.

"Det her gælder lige så meget i den private sektor. Men i den private sektor går det typisk i glemmebogen eller kommer ikke frem, for det er jo lidt flovt," siger han til Finans og peger på, at der lidt for ofte bliver inddraget gevinster i business cases, der egentlig er fugle på taget.

Netop evnen til at realisere gevinster satte Rigsrevisionen fokus på i september, hvor den lagde en større undersøgelse frem om emnet i staten.

Her lød det, at 20 procent af de samlede og forventede gevinster for 44 it-projekter til 1,7 milliarder kroner ikke var blevet realiseret.

Samtidig havde ministerierne ikke fulgt op på omkring en tredjedel af gevinsterne.

Men ifølge Martin J. Ernst er situationen altså ikke meget anderledes i den private sektor, hvor business case og gevinster ifølge ham også romantiseres eller indeholder fejlslutninger.

Læs mere om Rigsrevisionens undersøgelse her: Staten har brugt 1,7 milliarder kroner på 44 it-projekter: 20 procent af de forventede gevinster er aldrig blevet til noget

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S