Antal af corona-baserede cyberangreb på nettet eksploderer i Storbritannien

Mere end en fjerdedel af de hændelser, som Storbritanniens National Cyber Security Center (NCSC) har regeret på, har været Covid-19-relaterede.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Bor man i Storbritannien, kan man have modtaget reklamer fra butikker, der tilbyder personligt beskyttelsesudstyr, testsæt og ligefrem vacciner mod Covid-19.

Og har man været uforsigtig nok til at trykke på links i disse mails, så er man altså gået i cyberfælden.

For mellem september 2019 og august 2020 har det britiske sikkerhedsagentur (NCSC), der er ansvarlig for at sikre Storbritanniens egen kommunikation, talt 723 tilfælde af cyberangreb. Det viser en ny rapport fra agenturet, skriver BBC.

Det er en stigning på næsten 10 procent sammenlignet med den foregående periode. Ud af det samlede tal var i alt 194 af angrebene Covid-19-relaterede.

Agenturet afslører samtidig, at det har modvirket 15.354 kampagner, der har brugt coronavirus-temaer som lokkedue for at narre folk til at klikke på et link eller åbne en vedhæftet fil, der indeholder skadelig software.

Sundshedssystemet under beskydning

Det har været ude tidligere, at britiske embedsmænd ser en ”vedvarende trussel” fra stater, der målretter cyberangreb mod vaccineforskning og levering af disse.

Eksempelvis blev Rusland tilbage i juli beskyldt for forsøg på at stjæle vaccinerelaterede oplysninger via cyberspionage.

Det er blandt andet sundhedsrelateret forskning og det britiske sundhedssystem (NHS), der har været i skudlinjen for angrebene. Derfor understreges det i rapporten, at særligt beskyttelse af netop disse to har været af høj prioritet.

De fastfrosne data

Desuden er ransomware-angreb, hvor hackere låser organisationer ud af deres computere og afpresser offeret for store summer penge for at gendanne adgang, en metode, der bliver mere og mere almindelig.

Desuden er de samtidig mere målrettede og aggressive end tidligere.

Eksempelvis er der blevet truet med, at hvis organisationen nægter at betale, så agter hackerne at offentligt udstille organisationen. Desuden ses det, at hackerne truer med at lække den indefrosne data, hvis der ikke betales.

Nogen gange sker det alligevel, at data forbliver indefrosset eller lækket, selv hvis organisationen bukker under og betaler afpresserne.

NCSC beretter, at det har håndteret mere end tre gange så mange ransomware-hændelser som i det foregående år.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS