Antal af corona-baserede cyberangreb på nettet eksploderer i Storbritannien

Mere end en fjerdedel af de hændelser, som Storbritanniens National Cyber Security Center (NCSC) har regeret på, har været Covid-19-relaterede.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Bor man i Storbritannien, kan man have modtaget reklamer fra butikker, der tilbyder personligt beskyttelsesudstyr, testsæt og ligefrem vacciner mod Covid-19.

Og har man været uforsigtig nok til at trykke på links i disse mails, så er man altså gået i cyberfælden.

For mellem september 2019 og august 2020 har det britiske sikkerhedsagentur (NCSC), der er ansvarlig for at sikre Storbritanniens egen kommunikation, talt 723 tilfælde af cyberangreb. Det viser en ny rapport fra agenturet, skriver BBC.

Det er en stigning på næsten 10 procent sammenlignet med den foregående periode. Ud af det samlede tal var i alt 194 af angrebene Covid-19-relaterede.

Agenturet afslører samtidig, at det har modvirket 15.354 kampagner, der har brugt coronavirus-temaer som lokkedue for at narre folk til at klikke på et link eller åbne en vedhæftet fil, der indeholder skadelig software.

Sundshedssystemet under beskydning

Det har været ude tidligere, at britiske embedsmænd ser en ”vedvarende trussel” fra stater, der målretter cyberangreb mod vaccineforskning og levering af disse.

Eksempelvis blev Rusland tilbage i juli beskyldt for forsøg på at stjæle vaccinerelaterede oplysninger via cyberspionage.

Det er blandt andet sundhedsrelateret forskning og det britiske sundhedssystem (NHS), der har været i skudlinjen for angrebene. Derfor understreges det i rapporten, at særligt beskyttelse af netop disse to har været af høj prioritet.

De fastfrosne data

Desuden er ransomware-angreb, hvor hackere låser organisationer ud af deres computere og afpresser offeret for store summer penge for at gendanne adgang, en metode, der bliver mere og mere almindelig.

Desuden er de samtidig mere målrettede og aggressive end tidligere.

Eksempelvis er der blevet truet med, at hvis organisationen nægter at betale, så agter hackerne at offentligt udstille organisationen. Desuden ses det, at hackerne truer med at lække den indefrosne data, hvis der ikke betales.

Nogen gange sker det alligevel, at data forbliver indefrosset eller lækket, selv hvis organisationen bukker under og betaler afpresserne.

NCSC beretter, at det har håndteret mere end tre gange så mange ransomware-hændelser som i det foregående år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job