Antal af corona-baserede cyberangreb på nettet eksploderer i Storbritannien

Mere end en fjerdedel af de hændelser, som Storbritanniens National Cyber Security Center (NCSC) har regeret på, har været Covid-19-relaterede.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Bor man i Storbritannien, kan man have modtaget reklamer fra butikker, der tilbyder personligt beskyttelsesudstyr, testsæt og ligefrem vacciner mod Covid-19.

Og har man været uforsigtig nok til at trykke på links i disse mails, så er man altså gået i cyberfælden.

For mellem september 2019 og august 2020 har det britiske sikkerhedsagentur (NCSC), der er ansvarlig for at sikre Storbritanniens egen kommunikation, talt 723 tilfælde af cyberangreb. Det viser en ny rapport fra agenturet, skriver BBC.

Det er en stigning på næsten 10 procent sammenlignet med den foregående periode. Ud af det samlede tal var i alt 194 af angrebene Covid-19-relaterede.

Agenturet afslører samtidig, at det har modvirket 15.354 kampagner, der har brugt coronavirus-temaer som lokkedue for at narre folk til at klikke på et link eller åbne en vedhæftet fil, der indeholder skadelig software.

Sundshedssystemet under beskydning

Det har været ude tidligere, at britiske embedsmænd ser en ”vedvarende trussel” fra stater, der målretter cyberangreb mod vaccineforskning og levering af disse.

Eksempelvis blev Rusland tilbage i juli beskyldt for forsøg på at stjæle vaccinerelaterede oplysninger via cyberspionage.

Det er blandt andet sundhedsrelateret forskning og det britiske sundhedssystem (NHS), der har været i skudlinjen for angrebene. Derfor understreges det i rapporten, at særligt beskyttelse af netop disse to har været af høj prioritet.

De fastfrosne data

Desuden er ransomware-angreb, hvor hackere låser organisationer ud af deres computere og afpresser offeret for store summer penge for at gendanne adgang, en metode, der bliver mere og mere almindelig.

Desuden er de samtidig mere målrettede og aggressive end tidligere.

Eksempelvis er der blevet truet med, at hvis organisationen nægter at betale, så agter hackerne at offentligt udstille organisationen. Desuden ses det, at hackerne truer med at lække den indefrosne data, hvis der ikke betales.

Nogen gange sker det alligevel, at data forbliver indefrosset eller lækket, selv hvis organisationen bukker under og betaler afpresserne.

NCSC beretter, at det har håndteret mere end tre gange så mange ransomware-hændelser som i det foregående år.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car