Bestseller-ejer scorer på to år kæmpe gevinst på tysk e-handelskomet

En investering på 10 procent i den tyske komet Flaschenpost.de. for to år siden viser sig nu at blive en del flere penge værd for Anders Holch Povlsen, ejer af Bestseller.

Artikel top billede

Anders Holch Povlsen, ejer af Bestseller, har via sit holdingselskab scoret omkring 750 millioner kroner på en investering i det kun fire år gamle tyske onlineselskab, Flaschenpost.de.

Det skriver Børsen.

Anders Holch Povlsens holdingselskab Heartland købte for to år siden 10 procent af selskabet, der nu er blevet solgt til Dr. Oetker for en anslået værdi af 7,5 milliarder kroner.

"Det har ikke været så ringe endda. Det kunne godt tænkes, at vores aktiepost i Flaschenpost.de er blevet meget mere værd i den periode," lyder det fra direktør i Heartland Lise Kaae til Børsen.

Det tyske kometselskab har 7.000 ansatte over 23 tyske byer med en forretning om inden for to timer at kunne levere drikkevare til kunderne.

Via Heartland har Anders Holch Povlsen, der er blandt Danmarks absolut rigeste personer, investeringer i Nemlig.com, hvidevareleverandøren Whiteaway samt en række selskaber i modebranchen som Zalando, Asos og About You.

Læs også: Danske erhvervsfolk har tjent styrtende på tech-investeringer

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S