Bestseller-ejer scorer på to år kæmpe gevinst på tysk e-handelskomet

En investering på 10 procent i den tyske komet Flaschenpost.de. for to år siden viser sig nu at blive en del flere penge værd for Anders Holch Povlsen, ejer af Bestseller.

Artikel top billede

Anders Holch Povlsen, ejer af Bestseller, har via sit holdingselskab scoret omkring 750 millioner kroner på en investering i det kun fire år gamle tyske onlineselskab, Flaschenpost.de.

Det skriver Børsen.

Anders Holch Povlsens holdingselskab Heartland købte for to år siden 10 procent af selskabet, der nu er blevet solgt til Dr. Oetker for en anslået værdi af 7,5 milliarder kroner.

"Det har ikke været så ringe endda. Det kunne godt tænkes, at vores aktiepost i Flaschenpost.de er blevet meget mere værd i den periode," lyder det fra direktør i Heartland Lise Kaae til Børsen.

Det tyske kometselskab har 7.000 ansatte over 23 tyske byer med en forretning om inden for to timer at kunne levere drikkevare til kunderne.

Via Heartland har Anders Holch Povlsen, der er blandt Danmarks absolut rigeste personer, investeringer i Nemlig.com, hvidevareleverandøren Whiteaway samt en række selskaber i modebranchen som Zalando, Asos og About You.

Læs også: Danske erhvervsfolk har tjent styrtende på tech-investeringer

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingsdirektør for Digital Enablement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job