Bestseller-ejer scorer på to år kæmpe gevinst på tysk e-handelskomet

En investering på 10 procent i den tyske komet Flaschenpost.de. for to år siden viser sig nu at blive en del flere penge værd for Anders Holch Povlsen, ejer af Bestseller.

Artikel top billede

Anders Holch Povlsen, ejer af Bestseller, har via sit holdingselskab scoret omkring 750 millioner kroner på en investering i det kun fire år gamle tyske onlineselskab, Flaschenpost.de.

Det skriver Børsen.

Anders Holch Povlsens holdingselskab Heartland købte for to år siden 10 procent af selskabet, der nu er blevet solgt til Dr. Oetker for en anslået værdi af 7,5 milliarder kroner.

"Det har ikke været så ringe endda. Det kunne godt tænkes, at vores aktiepost i Flaschenpost.de er blevet meget mere værd i den periode," lyder det fra direktør i Heartland Lise Kaae til Børsen.

Det tyske kometselskab har 7.000 ansatte over 23 tyske byer med en forretning om inden for to timer at kunne levere drikkevare til kunderne.

Via Heartland har Anders Holch Povlsen, der er blandt Danmarks absolut rigeste personer, investeringer i Nemlig.com, hvidevareleverandøren Whiteaway samt en række selskaber i modebranchen som Zalando, Asos og About You.

Læs også: Danske erhvervsfolk har tjent styrtende på tech-investeringer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S