Forbrugerombudsmanden trækker tre danske net-butikker i retten med krav om tilbagebetaling - butikker undrer sig

Opdateret: Forbrugerombudsmanden stævner tre danske net-butikker for at have snydt kunderne og med krav om, at de betaler penge tilbage. De tre butikker undrer sig. "Vi har efterspurgt klare meldinger i flere år."

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Forbrugerombudsmanden trækker selskaberne bag tre danske net-butikker i retten med krav om, at de betaler penge tilbage til en række kunder, som Forbrugerombudsmanden mener, de har fuppet.

Det drejer sig om de tre webutikker buuks.dk, pluus.dk og sayve.dk, som er ejet af henholdsvis Buuks.dk ApS, Group Buy ApS og Sayve ApS.

De tre ejerselskaber har imidlertid samme ejere, fremgår det af CVR-registeret over danske virksomheder.

Bag alle de tre selskaber står nemlig Morten Schultz Sakariassen og Kassia Rudzka Kaasgaard Andersen, der deler samme adresse i Brøndby.

Forbrugerombudsmanden meddeler, at man har modtaget flere hundrede klager over de tre net-butikker fra forbrugere, der er blevet fuppet.

Ifølge Forbrugerombudsmanden har de tre webbutikker fuppet kunderne ved uden at gøre det tydeligt for dem, at de alene for at få lov til at købe varer i butikkerne forpligter sig til at betale 89 kroner om måneden i abonnement.

Sagen kommer til at køre i Sø- og Handelsretten.

Forbrugerombudsmanden forlanger, at de tre net-butikker betale samtlige abonnements-opkrævninger tilbage, som de har modtaget i de seneste tre år.

”Vi har fået mange klager over de tre webbutikker fra forbrugere, som er blevet overraskede over, at der fulgte et abonnement med købet af en vare. Vi vurderer, at forbrugerne ikke er bundet af abonnementerne og har krav på at få deres penge igen,” siger forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen.

Du kan læse mere hos Forbrugerombudsmanden om sagsanlægget her.

Netbutikker: Vi undrer os

De tre virksomheder undrer sig over sagsanlægget, meddeler de til Computerworld i kølvandet på stævningen fra Forbrugerombudsmanden.

De peger på, at de gennem 'flere år' uden held har forsøgt at få Forbrugerombudsmanden til at komme med klare retningslinier for den type abonnements-tjenester, som de anvender.

"Vi har gennem de seneste to år adskillige gange rettet henvendelse til Forbrugerombudsmanden for at sikre, at vi arbejder i tråd med Forbrugerombudsmandens tolkning af reglerne," meddeler Rasmus Andersen, der er direktør for de tre webbutikker.

"Til vores store undren har Forbrugerombudsmanden på intet tidspunkt ønsket at mødes med os, tale med os eller yde brugbar vejledning. Derfor kommer stævningen ud af det blå mildest talt bag på os," siger han.

De tre webbutikker peger på, at de er såkaldte fordelsklubber, hvor man som abonnement får forskellige fordele.

Her mener Forbrugerombudsmanden, at de ikke skilter tydeligt nok med, at de er fordelsklubber, og det undrer Rasmus Andersen, som efterlyser klare meldinger fra Forbrugerombudsmanden.

"Det fremgår allerede af hver enkelt webshop-forside, af pop-up vindue ved åbning af sitet, ved angivelse af alle priser på sitet samt i forbindelse med check out, at der er tale om en medlemsklub, samt at man betaler abonnement for at få adgang til medlemsklubbens fordelagtige priser," siger han.

Direktøren ser nu frem til, at Sø- og Handelsrettens afgørelse, meddeler han.

Med denne afgørelse vil der nemlig komme 'den fornødne klarhed, som Forbrugerombudsmanden enten ikke har kunnet eller ønsket at levere," meddeler han.

Opdateret 10:30 med reaktion fra de tre net-butikker og Rasmus Andersen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S