Huawei sælger kæmpebrandet Honor for næsten 100 milliarder kroner: Satser på at slippe ud af USA-sanktioner

Mobilgiganten Huawei har fundet en køber til sit lavprismærke Honor, som står for over en fjerdedel af Huaweis mobilsalg. Håbet er, at et selvstændigt Honor kan slippe for USA’s sanktioner, som Huawei forventer fortsætter under Biden som præsident.

Artikel top billede

Så blev der fundet en køber til Huaweis lavprismærke Honor - og ikke mindst en prisseddel.

Selskabet med omkring 7.000 ansatte og en årsomsætning på cirka 90 milliarder kroner skal koste omkring 95 milliarder kroner.

Køberne er et konsortium bestående af mobildistributøren Digital China og den lokale regering i Shenzhen-provinsen. Det skriver Reuters.

Håbet er, at Honor dermed kan slippe ud af de USA-sanktioner, som har ramt Huawei hårdt.

Selskabets telefoner sendt på markedet efter maj 2019 har ikke adgang til Google Mobile Services - herunder Google Play, Gmail og YouTube, og sanktionerne har også ramt Huaweis muligheder for at bruge amerikansk 5G-teknologi.

Ifølge Reuters kilder er frasalget samtidig et tydeligt tegn på, at Huawei ikke regner med, at USA’s syn på Huawei som en sikkerhedsrisiko vil ændre sig, selvom præsidenten skulle hedde Biden i stedet for Trump.

Honor, som i Danmark mest er kendt som en mobiltelefon-producent, fremstiller også laptops, tablets, smart-tv og forskelligt tilbehør.

Ifølge Reuters stod der Honor på 26 procent af de 51,7 millioner mobiler, som Huawei solgte i tredje kvartal af 2020.

Huawei etablerede Honor i 2013.

Selskabet, som for det meste fungeret som et selvstændigt selskab, var allerede i gang med at blive solgt fra i oktober.

Det kan du læse mere om her: Huawei klar til at opgive mobilbrand: Handel for over 20 milliarder under opsejling

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S