Huawei sælger kæmpebrandet Honor for næsten 100 milliarder kroner: Satser på at slippe ud af USA-sanktioner

Mobilgiganten Huawei har fundet en køber til sit lavprismærke Honor, som står for over en fjerdedel af Huaweis mobilsalg. Håbet er, at et selvstændigt Honor kan slippe for USA’s sanktioner, som Huawei forventer fortsætter under Biden som præsident.

Artikel top billede

Så blev der fundet en køber til Huaweis lavprismærke Honor - og ikke mindst en prisseddel.

Selskabet med omkring 7.000 ansatte og en årsomsætning på cirka 90 milliarder kroner skal koste omkring 95 milliarder kroner.

Køberne er et konsortium bestående af mobildistributøren Digital China og den lokale regering i Shenzhen-provinsen. Det skriver Reuters.

Håbet er, at Honor dermed kan slippe ud af de USA-sanktioner, som har ramt Huawei hårdt.

Selskabets telefoner sendt på markedet efter maj 2019 har ikke adgang til Google Mobile Services - herunder Google Play, Gmail og YouTube, og sanktionerne har også ramt Huaweis muligheder for at bruge amerikansk 5G-teknologi.

Ifølge Reuters kilder er frasalget samtidig et tydeligt tegn på, at Huawei ikke regner med, at USA’s syn på Huawei som en sikkerhedsrisiko vil ændre sig, selvom præsidenten skulle hedde Biden i stedet for Trump.

Honor, som i Danmark mest er kendt som en mobiltelefon-producent, fremstiller også laptops, tablets, smart-tv og forskelligt tilbehør.

Ifølge Reuters stod der Honor på 26 procent af de 51,7 millioner mobiler, som Huawei solgte i tredje kvartal af 2020.

Huawei etablerede Honor i 2013.

Selskabet, som for det meste fungeret som et selvstændigt selskab, var allerede i gang med at blive solgt fra i oktober.

Det kan du læse mere om her: Huawei klar til at opgive mobilbrand: Handel for over 20 milliarder under opsejling

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect