Morgen-briefing: Ericsson løfter sløret for langsigtede mål / Freelance-platformen Worksome har åbnet USA-kontor / DK's største elektronikmesse udskydes til 2022

Ericsson løfter sløret for langsigtede mål. Freelance-platformen Worksome har åbnet USA-kontor. DK's største elektronikmesse udskydes til 2022. Tiktok-ejer vil pumpe en milliard i bogstreamingtjeneste. Walmart satser på selvkørende levering.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til onsdagens udgave af Computerworlds morgen-briefing.

Dagens it-nyhedsoverblik er sammensat af redaktionens morgenfriske erhvervsjournalist, Rasmus Ferdinand Ginman.

Rigtig god læselyst.

Svenske Ericsson offentliggør langsigtede mål

Ericsson har løftet sløret for selskabets langsigtede mål.

Det skete kort forinden selskabets kapitalmarkedsdag, der løb af stablen i går tirsdag.

Fra 2022 går Ericsson nu efter en EBITA-margin, eksklusiv restruktureringsomkostninger, på 15 til 18 procent.

"Vores fremtidige værdi er uløseligt forbundet med bredere økonomisk vækst, og vi er velpositioneret til at spille en ledende rolle i økosystemet for operatører, virksomheder og beslutningstagere på hvis skuldre 5G’s succes hviler," skriver Börje Ekholm, administrerende direktør i Ericsson i en meddelelse.

For 2022 holder Ericsson fast i det overordnede mål om en driftsmargin på mellem 12 til 14 procent - eksklusiv restruktureringsomkostninger.

Freelance-platformen Worksome har åbnet USA-kontor

Freelance-platformen Worksome har åbnet kontor i USA.

Det er Morten Bruun, der er udråbt som amerikansk landechef og derved ansvarlig for kontoret, der slog dørene op 1. oktober.

Selskabets administrerende dirkektør, Morten Petersen, er nu selv taget til USA, hvor han håber på at ansætte nye medarbejdere, der skal være med til at bygge den amerikanske forretning op.

Det skriver Morten Petersen i et Linked-opslag.

Worksome har haft vind i sejlene under coronakrisen. Du kan læse Computerworlds interview med dirketøren her:

Freelance-platformen Worksome sætter omsætningsrekord under krisen: "Væksten er ikke på grund af corona, men på trods af corona"

DK's største elektronikmesse udskydes til 2022

Elektronikmessen E-21 var planlagt til at løbe af stablen i februar 2021 i Odense Congress Center (OCC).

Men grundet regeringens seneste udmelding om covid-19 har OCC set sig nødsaget til at aflyse arrangementet.

Det rykkes i stedet til 2022, fremgår det af en pressemeddelelse.

"Vi er selvfølgelig ærgerlige over, at der ikke kommer en elektronikmesse på Odense Congress Center i 2021. Men det er den helt rigtige beslutning, som situationen ser ud nu. Selvom en stor del af vores udstillere har vist tiltro til en afholdelse af E-21, så må vi også sige, at hovedparten, med baggrund i de seneste smittetal, har udtrykt bekymring omkring at afholde en messe allerede i februar," siger Søren Therkelsen, projektleder for E-21.

Det er anden gang, at messen udskydes. Den oprindelige plan var afholdelse i september 2020.

Tiktok-ejer vil pumpe en milliard i bogstreamingtjeneste

Bytedance, der står bag det sociale medie Tiktok, vil købe en bid af Zhangyue, der er en fremadstormende kinesisk bogstreamingplatform.

Det skriver Techcrunch.

Tiktoks moderselskab lægger an til at købe omkring 11 procent af aktierne for omkring en milliard kroner.

Zhangyues bogstreamingplatform har i øjeblikket 170 millioner månedlige brugere, fremgår det.

Det er lidt mindre end konkurrenten China Literature, der har 217 millioner månedlige brugere. China Literature er et spinout fra Tencent, der står bag den udredte WeChat-app i Kina.

Ifølge en undersøgelse brugte kinesiske brugere sidste år en time om dagen i gennemsnit på bogstreamingtjenester, skriver mediet.

Walmart satser på selvkørende levering

Den amerikanske supermarkedskæde Walmart satser på at levere varer med selvkørende elbiler om få måneder.

Sammen med et selskab Cruise, der er ejet af General Motors, arbejder Walmart på et pilotprojekt, der skal begynde i starten af 2021.

Det skriver CNBC.

Projektet begynder i byen Scottsdale i den amerikanske delstat Arizona, hvor kunder vil kunne få leveret dagligvarer fra Walmart af selvkørende elbiler fra Cruise.

"Teknologi, der ikke bare har potentiale til at spare kunderne tid og penge, men samtidig være behjælpelig for planeten, er teknologi, vi vil lære mere om," skriver Tom Ward, senior vice president i Walmart, i en nyhed på selskabet hjemmeside.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S