Ukrainsk udvikler idømt ni års fængsel: Stjal 60 millioner kroner i digital valuta fra Microsoft for at købe liebhavervilla og Tesla

En Ukrainsk-født udvikler udnyttede sin test-adgang til Microsofts online-butik og stjal gavekort og andre værdier for 60 millioner kroner, som han solgte online. Han forsøgte at skjule indtægterne med en såkaldt bitcoin-tumbler. Nu er han idømt ni års fængsel og risikerer udvisning fra USA.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Dan Jensen)

Hvad der i sidste ende afslørede 26-årige Volodymyr Kvashuk som en svindler, står ikke helt klart.

Måske var det hans forklaring til det amerikanske skattevæsen om, at de 17,5 millioner kroner i bitcoins, som han overførte til sin bank, var en gave fra et familiemedlem.

Måske var det bare fordi, han havde glemt, at tyveknægte bliver opdaget, hvis de pludselig kommer til penge på uforklarlig vis og begynder at bruge løs af dem.

I hvert fald endte det skidt for Volodymyr Kvashuk.

Han skal nu afsone ni års fængsel i USA og betale godt 50 millioner kroner i erstatning. Og bagefter risikerer han udvisning til Ukraine. Det skriver Geekwire.

Volodymyr havde ellers et fint job som softwareudvikler hos Microsoft, hvor han begyndte i 2016. Her havde han blandt andet test-adgang til Microsofts online-butik, og det endte med at blive en for stor fristelse.

Det lykkedes ham frem til hans afskedigelse i 2018 at lænse butikken for digitale værdier til i alt 60 millioner kroner. Blandt andet gavekort, som han videresolgte online.

For at skjule sine spor brugte han blandt andet test-mailadresser, som tilhørte nogle af hans kolleger.

Volodymyr brugte også en såkaldt bitcoin-tumbler i et forsøg på at skjule pengestrømmene.

En bitcoin-tumbler er en service, som sørger for, at den transaktions-gennemsigtighed, der ellers er indbygget i blockchains, bliver sat ud af spillet. Meget belejligt, hvis man kommer til penge, som ingen skal vide noget om.

Efter syv måneders svindel overførte han så bitcoins for 2,8 millioner dollars svarende til de 17,5 millioner kroner til banken med forklaringen til skattevæsenet om gaven fra et familiemedlem.

Pengene brugte han blandt andet på et dejligt hus med udsigt til vandet til små 10 millioner kroner og en ny Tesla.

Men folk fra Microsofts havde fået færten af svindlen, og i maj 2018 konfronterede de Volodymyr - og en måned efter blev han fyret.

Og siden tog politi og anklagemyndighed fat i affæren, som altså nu har fundet en afslutning.

Retssagen varede fem dage. Volodymyr Kvashuk nægtede sig skyldig og sagde, at han ikke havde til hensigt at fuppe Microsoft, og at han arbejdede på et “special project to benefit the company”.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S