Tiktok har ikke hørt fra Trump i ugevis: Udfordrer nu ordre om frasalg i amerikansk domstol

Kinesiske ByteDance udfordrer nu Donald Trumps ordre om et frasalg af selskabets videodelings-app Tiktok.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Efter et års intens dialog med Trump-administrationen stod det klart for Tiktok, at et frasalg af selskabets amerikanske forretning var uundgåeligt.

Men nu har ByteDance, der ejer Tiktok, ikke hørt noget fra Trump-administrationen i flere uger.

Derfor er Tiktok gået til den amerikansk appelret med en skriftlig anmodning, der udfordrer Trumps frasalgsordre, der skulle træde i kraft torsdag.

Det skriver CNBC.

Donald Trump beordrede ByteDance 14. august 2020, at selskabet skulle frasælge videodelings-appen Tiktok på amerikansk jord inden for 90 dage.

De 90 dage er gået på torsdag, men ifølge Reuters står Tiktok med en række uafklarede spørgsmål, da Trump-administrationen ikke har været til at få kontakt med umiddelbart før, under og efter det amerikanske præsidentvalg.

Tiktok anmoder derfor nu om en domstolsprøvelse af Trumps frasalgskendelse.

Det kinesiske selskab mener, at selve ordren og konstateringen om, at Tiktok udgør en sikkerhedstrussel, var ulovlig og krænker selskabets rettigheder i forhold til den amerikanske forfatning.

Læs også: Oracle er med til at sikre TikToks overlevelse i USA: Køber 12,5 procent af selskabet og indgår kæmpe cloud-kontrakt

ByteDance har været i forhandlinger om en aftale med supermarkedskæden Walmart og it-gianten Oracle om at placere selskabets amerikanske aktiviteter over i et nyt selskab.

Det kinesiske selskab er stadig interesseret i at indgå aftalen, fremgår det. Det er dog en række ubesvarede spørgsmål om vilkårene, der nu tynger, derfor har Bytedance anmodet om at forlænge fristen på frasalgsordren med 30 dage.

Trump-administrationen har flittigt hævdet, at TikTok skaber nationale sikkerhedsproblemer, da de personlige data for amerikanske brugere kan udnyttes af Kinas regering.

TikTok, der har over 100 millioner amerikanske brugere, benægter nu beskyldningerne igen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S