Tiktok har ikke hørt fra Trump i ugevis: Udfordrer nu ordre om frasalg i amerikansk domstol

Kinesiske ByteDance udfordrer nu Donald Trumps ordre om et frasalg af selskabets videodelings-app Tiktok.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Efter et års intens dialog med Trump-administrationen stod det klart for Tiktok, at et frasalg af selskabets amerikanske forretning var uundgåeligt.

Men nu har ByteDance, der ejer Tiktok, ikke hørt noget fra Trump-administrationen i flere uger.

Derfor er Tiktok gået til den amerikansk appelret med en skriftlig anmodning, der udfordrer Trumps frasalgsordre, der skulle træde i kraft torsdag.

Det skriver CNBC.

Donald Trump beordrede ByteDance 14. august 2020, at selskabet skulle frasælge videodelings-appen Tiktok på amerikansk jord inden for 90 dage.

De 90 dage er gået på torsdag, men ifølge Reuters står Tiktok med en række uafklarede spørgsmål, da Trump-administrationen ikke har været til at få kontakt med umiddelbart før, under og efter det amerikanske præsidentvalg.

Tiktok anmoder derfor nu om en domstolsprøvelse af Trumps frasalgskendelse.

Det kinesiske selskab mener, at selve ordren og konstateringen om, at Tiktok udgør en sikkerhedstrussel, var ulovlig og krænker selskabets rettigheder i forhold til den amerikanske forfatning.

Læs også: Oracle er med til at sikre TikToks overlevelse i USA: Køber 12,5 procent af selskabet og indgår kæmpe cloud-kontrakt

ByteDance har været i forhandlinger om en aftale med supermarkedskæden Walmart og it-gianten Oracle om at placere selskabets amerikanske aktiviteter over i et nyt selskab.

Det kinesiske selskab er stadig interesseret i at indgå aftalen, fremgår det. Det er dog en række ubesvarede spørgsmål om vilkårene, der nu tynger, derfor har Bytedance anmodet om at forlænge fristen på frasalgsordren med 30 dage.

Trump-administrationen har flittigt hævdet, at TikTok skaber nationale sikkerhedsproblemer, da de personlige data for amerikanske brugere kan udnyttes af Kinas regering.

TikTok, der har over 100 millioner amerikanske brugere, benægter nu beskyldningerne igen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S