Tiktok har ikke hørt fra Trump i ugevis: Udfordrer nu ordre om frasalg i amerikansk domstol

Kinesiske ByteDance udfordrer nu Donald Trumps ordre om et frasalg af selskabets videodelings-app Tiktok.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Efter et års intens dialog med Trump-administrationen stod det klart for Tiktok, at et frasalg af selskabets amerikanske forretning var uundgåeligt.

Men nu har ByteDance, der ejer Tiktok, ikke hørt noget fra Trump-administrationen i flere uger.

Derfor er Tiktok gået til den amerikansk appelret med en skriftlig anmodning, der udfordrer Trumps frasalgsordre, der skulle træde i kraft torsdag.

Det skriver CNBC.

Donald Trump beordrede ByteDance 14. august 2020, at selskabet skulle frasælge videodelings-appen Tiktok på amerikansk jord inden for 90 dage.

De 90 dage er gået på torsdag, men ifølge Reuters står Tiktok med en række uafklarede spørgsmål, da Trump-administrationen ikke har været til at få kontakt med umiddelbart før, under og efter det amerikanske præsidentvalg.

Tiktok anmoder derfor nu om en domstolsprøvelse af Trumps frasalgskendelse.

Det kinesiske selskab mener, at selve ordren og konstateringen om, at Tiktok udgør en sikkerhedstrussel, var ulovlig og krænker selskabets rettigheder i forhold til den amerikanske forfatning.

Læs også: Oracle er med til at sikre TikToks overlevelse i USA: Køber 12,5 procent af selskabet og indgår kæmpe cloud-kontrakt

ByteDance har været i forhandlinger om en aftale med supermarkedskæden Walmart og it-gianten Oracle om at placere selskabets amerikanske aktiviteter over i et nyt selskab.

Det kinesiske selskab er stadig interesseret i at indgå aftalen, fremgår det. Det er dog en række ubesvarede spørgsmål om vilkårene, der nu tynger, derfor har Bytedance anmodet om at forlænge fristen på frasalgsordren med 30 dage.

Trump-administrationen har flittigt hævdet, at TikTok skaber nationale sikkerhedsproblemer, da de personlige data for amerikanske brugere kan udnyttes af Kinas regering.

TikTok, der har over 100 millioner amerikanske brugere, benægter nu beskyldningerne igen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S