Tiktok har ikke hørt fra Trump i ugevis: Udfordrer nu ordre om frasalg i amerikansk domstol

Kinesiske ByteDance udfordrer nu Donald Trumps ordre om et frasalg af selskabets videodelings-app Tiktok.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Efter et års intens dialog med Trump-administrationen stod det klart for Tiktok, at et frasalg af selskabets amerikanske forretning var uundgåeligt.

Men nu har ByteDance, der ejer Tiktok, ikke hørt noget fra Trump-administrationen i flere uger.

Derfor er Tiktok gået til den amerikansk appelret med en skriftlig anmodning, der udfordrer Trumps frasalgsordre, der skulle træde i kraft torsdag.

Det skriver CNBC.

Donald Trump beordrede ByteDance 14. august 2020, at selskabet skulle frasælge videodelings-appen Tiktok på amerikansk jord inden for 90 dage.

De 90 dage er gået på torsdag, men ifølge Reuters står Tiktok med en række uafklarede spørgsmål, da Trump-administrationen ikke har været til at få kontakt med umiddelbart før, under og efter det amerikanske præsidentvalg.

Tiktok anmoder derfor nu om en domstolsprøvelse af Trumps frasalgskendelse.

Det kinesiske selskab mener, at selve ordren og konstateringen om, at Tiktok udgør en sikkerhedstrussel, var ulovlig og krænker selskabets rettigheder i forhold til den amerikanske forfatning.

Læs også: Oracle er med til at sikre TikToks overlevelse i USA: Køber 12,5 procent af selskabet og indgår kæmpe cloud-kontrakt

ByteDance har været i forhandlinger om en aftale med supermarkedskæden Walmart og it-gianten Oracle om at placere selskabets amerikanske aktiviteter over i et nyt selskab.

Det kinesiske selskab er stadig interesseret i at indgå aftalen, fremgår det. Det er dog en række ubesvarede spørgsmål om vilkårene, der nu tynger, derfor har Bytedance anmodet om at forlænge fristen på frasalgsordren med 30 dage.

Trump-administrationen har flittigt hævdet, at TikTok skaber nationale sikkerhedsproblemer, da de personlige data for amerikanske brugere kan udnyttes af Kinas regering.

TikTok, der har over 100 millioner amerikanske brugere, benægter nu beskyldningerne igen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT