Energinet vælger TDC som hovedleverandør af tele-ydelser: Underskriver aftaler til 65 millioner kroner

Energinet har tildelt TDC en teleopgave på 65 millioner kroner. Dermed bliver det TDC, der igennem de næste minimum fire år skal levere MPLS samt erhvervstelefoni og bredbånd.

Artikel top billede

TDC-selskabet Nuuday har sikret sig to millionopgaver hos Energinet om henholdsvis MPLS samt erhvervstelefoni og -bredbånd over de næste minimum fire år.

Samlet af de to delaftaler en værdi af 65,6 millioner kroner.

Det vindende tilbud fra TDC lød på 56,7 millioner kroner for delaftalen om MPLS.

Den aftale, som oprindelig blev estimeret til kun 40 millioner kroner, skal Energinet bruge til at leje en landsdækkende WAN-infrastruktur baseret på MPLS, og her skal TDC også levere VRF, internetkapacitet, Microsoft Azure Express route.

Infrastrukturen skal drives 24/7 og opgaven indebører også transition fra de nuværende lokationer og den efterfølgende drift.

Læs også: Energinet udskyder kæmpe-outsourcing til KMD med flere måneder: "Vi er blevet klogere, og derfor rykker vi datoen"

Delaftale to om erhvervstelefoni og -bredbånd bød TDC 8,7 millioner kroner på, hvilket var en del lavere end de 16 millioner kroner, som oprindelig blev estimeret.

Med den aftale skal Energinet kunne leje xDXL/fiber og telefoniydelser. Her skal TDC også stå for transition fra nuværende forbindelser, portering af numre samt for den efterfølgende 24/7-drift.

Begge aftaler løber i fire år med option på forlængelse i op til to gange to år.

Energinet gik i september i markedet med en opgave om indkøb af mobiltelefoner og tablets for op mod 82 millioner kroner.

Læs mere om det her: Energinet vil indkøbe mobiltelefoner og tablet-computere for op mod 82 millioner kroner

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Erhvervshus Hovedstaden S/I

Erfaren IT- og AI-specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network