Energinet vælger TDC som hovedleverandør af tele-ydelser: Underskriver aftaler til 65 millioner kroner

Energinet har tildelt TDC en teleopgave på 65 millioner kroner. Dermed bliver det TDC, der igennem de næste minimum fire år skal levere MPLS samt erhvervstelefoni og bredbånd.

Artikel top billede

TDC-selskabet Nuuday har sikret sig to millionopgaver hos Energinet om henholdsvis MPLS samt erhvervstelefoni og -bredbånd over de næste minimum fire år.

Samlet af de to delaftaler en værdi af 65,6 millioner kroner.

Det vindende tilbud fra TDC lød på 56,7 millioner kroner for delaftalen om MPLS.

Den aftale, som oprindelig blev estimeret til kun 40 millioner kroner, skal Energinet bruge til at leje en landsdækkende WAN-infrastruktur baseret på MPLS, og her skal TDC også levere VRF, internetkapacitet, Microsoft Azure Express route.

Infrastrukturen skal drives 24/7 og opgaven indebører også transition fra de nuværende lokationer og den efterfølgende drift.

Læs også: Energinet udskyder kæmpe-outsourcing til KMD med flere måneder: "Vi er blevet klogere, og derfor rykker vi datoen"

Delaftale to om erhvervstelefoni og -bredbånd bød TDC 8,7 millioner kroner på, hvilket var en del lavere end de 16 millioner kroner, som oprindelig blev estimeret.

Med den aftale skal Energinet kunne leje xDXL/fiber og telefoniydelser. Her skal TDC også stå for transition fra nuværende forbindelser, portering af numre samt for den efterfølgende 24/7-drift.

Begge aftaler løber i fire år med option på forlængelse i op til to gange to år.

Energinet gik i september i markedet med en opgave om indkøb af mobiltelefoner og tablets for op mod 82 millioner kroner.

Læs mere om det her: Energinet vil indkøbe mobiltelefoner og tablet-computere for op mod 82 millioner kroner

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S