Energinet vælger TDC som hovedleverandør af tele-ydelser: Underskriver aftaler til 65 millioner kroner

Energinet har tildelt TDC en teleopgave på 65 millioner kroner. Dermed bliver det TDC, der igennem de næste minimum fire år skal levere MPLS samt erhvervstelefoni og bredbånd.

Artikel top billede

TDC-selskabet Nuuday har sikret sig to millionopgaver hos Energinet om henholdsvis MPLS samt erhvervstelefoni og -bredbånd over de næste minimum fire år.

Samlet af de to delaftaler en værdi af 65,6 millioner kroner.

Det vindende tilbud fra TDC lød på 56,7 millioner kroner for delaftalen om MPLS.

Den aftale, som oprindelig blev estimeret til kun 40 millioner kroner, skal Energinet bruge til at leje en landsdækkende WAN-infrastruktur baseret på MPLS, og her skal TDC også levere VRF, internetkapacitet, Microsoft Azure Express route.

Infrastrukturen skal drives 24/7 og opgaven indebører også transition fra de nuværende lokationer og den efterfølgende drift.

Læs også: Energinet udskyder kæmpe-outsourcing til KMD med flere måneder: "Vi er blevet klogere, og derfor rykker vi datoen"

Delaftale to om erhvervstelefoni og -bredbånd bød TDC 8,7 millioner kroner på, hvilket var en del lavere end de 16 millioner kroner, som oprindelig blev estimeret.

Med den aftale skal Energinet kunne leje xDXL/fiber og telefoniydelser. Her skal TDC også stå for transition fra nuværende forbindelser, portering af numre samt for den efterfølgende 24/7-drift.

Begge aftaler løber i fire år med option på forlængelse i op til to gange to år.

Energinet gik i september i markedet med en opgave om indkøb af mobiltelefoner og tablets for op mod 82 millioner kroner.

Læs mere om det her: Energinet vil indkøbe mobiltelefoner og tablet-computere for op mod 82 millioner kroner

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S