Finansministeren i samråd om markante millionbesparelser på flere it-områder: Her er hans forklaring

Finansminister Nicolai Wammen (S) afviser, at regeringen nedprioriterer digitale områder. "Jeg vil godt begynde med straks at tage dramatikken ud, hvis der måtte være nogle, der havde et sådant indtryk," lød det fra ministeren, der kalder bevillingsfald for en naturlig udvikling.

Artikel top billede

Finansminister Nicolai Wammen (S) præsenterede tidligere på året regeringens forslag til finansloven for 2021, hvor der er lagt op til millionbesparelser på flere it-områder. Foto: Morten Fauerby. (Foto: morten fauerby)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forklarer finansministeren fald i bevilligner på flere it-områder
  • Det spurgte Venstres folketingspolitikere ind til
  • Læs mere om kæmpe genopretningspulje fra EU, som ministeren mener vil føre til store digitale investeringer
1.251
6:15 min
Finansminister Nicolai Wammen (S) var torsdag eftermiddag kaldt i samråd af Venstres Christoffer Aagaard Melsen, der er bekymret over regeringens planer om at skære ned på en række it-områder.

Datatilsynet, Digitaliseringsstyrelsen og Styrelsen for It og Læring står nemlig over for millionbesparelser og nedgang i medarbejderstab i regeringens finanslovsforslag for 2021.

Det kan du læse mere om her: Regeringen foreslår markante millionbesparelser på flere it-områder: Se dem her

Men på et timelangt samrådsmøde afviste Nicolai Wammen, at der skulle være tale om nedskæringer i finanslovsforslaget.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S