Computersalg.dk i kraftig oprustning: Nyt domicil, ny butik og en pakkemaskine til 10 millioner kroner

Computerworld Vækstkomet 2020: Online-forhandleren Computersalg.dk har oplevet voldsomt vækst de seneste fire år. Og det stopper ikke her. Coronakrisen har sat fart på forretningen, der styrer mod endnu et rekordår. Selskabet har måtte opruste på forskellige fronter for at kunne følge med væksten, forklarer ejerlederen Kim Rand.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indlbik i Computersalgs vækst
  • Hvilken maskine selskabet har investeret 10 millioner kroner i
  • Hvor travlt selskabet har haft under corona
1.194
6 min
Tilbage i 1996 åbnede iværksætteren Kim Rand en lille computerbutik i Haslev sydvest for København, hvor han solgte det seneste EDB-udstyr.

I dag, 24 år efter, står Kim Rand bag Computersalg.dk, der har 90 medarbejdere, en omsætning på over 700 millioner kroner og et kæmpelager på 10.000 kvadratmeter i Ringsted.

Computersalg er vokset sig til at være en af landets førende online-forhandlere af forbrugerelektronik.

Med solide vækstrater de sidste fire år kan Computersalg kalde sig for årets it-komet i forhandler-kategorien i Computerworlds it-komet-undersøgelse.

Læses lige nu

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Københavnsområdet

    AK Techotel A/S

    Systemudvikler søges til innovativt firma

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse